Stopy bez zmian – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Główna stopa pozostała więc na poziomie 6,75%. W komunikacie Rady nie ma sygnału zakończenia cyklu podwyżek stóp. Złoty umacnia się do euro i dolara.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To oznacza, że referencyjna wynosi nadal 6,75%. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych.
Komunikat RPP niewiele różni się od poprzednich. Nie ma więc oficjalnego zakończenia cyklu podwyżek stóp. Ale złoty jest dziś bardzo mocny. Jak wskazuje Bartosz Sawicki z serwisu Cinkciarz.pl, polska waluta ma najlepszą sesję od października 2022.
Stopy bez zmian, komunikat RPP też. Bez zmian także sytuacja złotego. EUR/PLN po przebiciu 4,55 naruszył 4,52 i spada o 0,8%. Środowa sesja jest najlepsza dla PLN od października. Od początku kwartału EUR potaniało o 3,5%, a USD o 5%. Obie waluty najtańsze od kilkunastu miesięcy. pic.twitter.com/nwZP9e3zm1
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) May 10, 2023
RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej,
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.
Przypomnijmy, że od października 2022 większość członków RPP odmawia dalszych podwyżek kosztów kredytu. W tym czasie inflacja w Polsce urosła z 17,2% r/r do najwyższego poziomu od 26 lat (18,4% w lutym 2023), by potem spaść do 14,7% r/r w kwietniu.
Od jesieni 2021 do jesieni 2022 miało miejsce 11 podwyżek stóp z rzędu. Jak na razie w oficjalnych publikacjach Rady nie znalazła się informacja o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek. Również miesiąc temu podczas konferencji po posiedzeniu RPP, prezes NBP Adam Glapiński podkreślał, że cykl podwyżek nie został formalnie zakończony.
Inflacja pozostaje uporczywa, lepka, a prognozy mówią, że wskaźnik CPI nie powróci do pożądanego poziomu, czyli w okolice celu inflacyjnego NBP, do końca 2025 r.
W czwartek 11 maja o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Analitycy Banku Pekao uważają, że okres wait-and-see powoli się kończy. „Ostatnie zapowiedzi członków RPP mocno sugerują, że jesienią Rada będzie już ciąć stopy procentowe” - napisali.
Stopy procentowe bez zmian, ale okres wait-and-see powoli się kończy. Ostatnie zapowiedzi członków RPP mocno sugerują, że jesienią Rada będzie już ciąć stopy procentowe. Czekamy na komunikat, ale raczej z przyzwyczajenia, bo nie spodziewamy się, aby zawierał istotne zmiany. pic.twitter.com/j88IJpB96A
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) May 10, 2023
Perspektywy obniżek stóp procentowych w naszym regionie są raczej odległe – twierdzą z kolei eksperci z think tanku Polski Instytut Ekonomiczny:
RPP nie zmieniła stóp procentowych. Stopa procentowa wynosi 6,75% - podobnie co w większości krajów regionu. Perspektywy obniżek stóp procentowych w EŚW są raczej odległe. Bank centralny Czech rozważał przeciwny ruch – wniosek o podwyżkę do 7,25% przepadł jednym głosem. pic.twitter.com/4PRxpuz8aC
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) May 10, 2023
Jakub Rybacki z PIE uważa, że wszystko wskazuje, iż nie będzie w II połowie 2023 roku warunków makroekonomicznych dających przestrzeń do obniżek stóp.
RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian.
— Jakub Rybacki (@jakubrybacki2) May 10, 2023
Kolejne miesiące przyniosą spadek inflacji, ale na koniec roku dalej oscylować będzie ona wokół 9%.
W takich warunkach nie będzie przestrzeni do obniżek stóp.
Komentarz @MarcinKlucznik https://t.co/EE2miIjIIU pic.twitter.com/6T5rE81XHL
Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, studzi nastroje i zastanawia się, czy w ogóle w tym tygodniu usłyszymy, że cykl podwyżek został zakończony.
RPP pozostawia stopy bez zmian na poziomie 6,75%. Bez zaskoczeń. Najbardziej palącą kwestią jest to, czy faza najostrzejszego hamowania dynamiki inflacji (z 18,4 w lutym do 14,7% r/r w kwietniu) zostanie wykorzystana do oficjalnego zamknięcia cyklu podwyżek. Komunikat o 16:00. pic.twitter.com/c7DcECpDtr
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) May 10, 2023