• Odbierz prezent
Jest decyzja o stopach procentowych! Okres wait-and-see powoli się kończy – twierdzą analitycy
fot. freepik.com

Stopy bez zmian – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Główna stopa pozostała więc na poziomie 6,75%. W komunikacie Rady nie ma sygnału zakończenia cyklu podwyżek stóp. Złoty umacnia się do euro i dolara.

 

  • Stopy bez zmian - taka jest decyzja RPP.
  • W komunikacie po decyzji RPP nie ma śladu zakończenia cyklu podwyżek.
  • Złoty ma najlepszą sesję od października 2022.
  • Większość analityków uważa, że pod koniec roku może dojść do obniżki stóp.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To oznacza, że referencyjna wynosi nadal 6,75%. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych.

Komunikat RPP niewiele różni się od poprzednich. Nie ma więc oficjalnego zakończenia cyklu podwyżek stóp. Ale złoty jest dziś bardzo mocny. Jak wskazuje Bartosz Sawicki z serwisu Cinkciarz.pl, polska waluta ma najlepszą sesję od października 2022.

 

 

Stopy w Polsce bez zmian

RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,

- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej,

- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej,

- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej,

- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

 

Przypomnijmy, że od października 2022 większość członków RPP odmawia dalszych podwyżek kosztów kredytu. W tym czasie inflacja w Polsce urosła z 17,2% r/r do najwyższego poziomu od 26 lat (18,4% w lutym 2023), by potem spaść do 14,7% r/r w kwietniu.

Od jesieni 2021 do jesieni 2022 miało miejsce 11 podwyżek stóp z rzędu. Jak na razie w oficjalnych publikacjach Rady nie znalazła się informacja o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek. Również miesiąc temu podczas konferencji po posiedzeniu RPP, prezes NBP Adam Glapiński podkreślał, że cykl podwyżek nie został formalnie zakończony.

Inflacja pozostaje uporczywa, lepka, a prognozy mówią, że wskaźnik CPI nie powróci do pożądanego poziomu, czyli w okolice celu inflacyjnego NBP, do końca 2025 r.

W czwartek 11 maja o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zobacz również: Czy rządowi USA ZABRAKNIE PIENIĘDZY?

 

Okres wait-and-see dobiega końca? Jak decyzję RPP komentują analitycy?

Analitycy Banku Pekao uważają, że okres wait-and-see powoli się kończy. „Ostatnie zapowiedzi członków RPP mocno sugerują, że jesienią Rada będzie już ciąć stopy procentowe” - napisali.

 

Perspektywy obniżek stóp procentowych w naszym regionie są raczej odległe – twierdzą z kolei eksperci z think tanku Polski Instytut Ekonomiczny:

 

Jakub Rybacki z PIE uważa, że wszystko wskazuje, iż nie będzie w II połowie 2023 roku warunków makroekonomicznych dających przestrzeń do obniżek stóp. 

 

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, studzi nastroje i zastanawia się, czy w ogóle w tym tygodniu usłyszymy, że cykl podwyżek został zakończony.

 

Zobacz również: Inflacja w USA 2023 - są najnowsze dane! Zobacz jak reaguje kurs dolara (USD) i giełda


Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk