• Odbierz prezent
Inflacja w USA w kwietniu 2023 - są najnowsze dane! Zobacz jak reaguje kurs dolara (USD) i giełda
fot. freepik.com

Roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA wyniósł w kwietniu 4,9% r/r. To najwolniejszy wzrost od kwietnia 2021 r. Pomimo tego inflacja wciąż pozostaje powyżej celu Fed.  

  • Inflacja CPI w USA w kwietniu wyniosła 4,9%, wobec prognozowanych 5%. 
  • Miesięczny bazowy wskaźnik CPI w USA jest dwukrotnie wyższy niż cel Rezerwy Federalnej. 
  • Po publikacji wyników dolar spadł, zyskało złoto i akcje amerykańskich firm. 

 

CPI w USA - niewielki spadek względem marcowego poziomu 

Wskaźnik Core CPI, nieuwzględniający niestabilnych cen żywności i energii, wzrósł o 5,5%, w więc nieco poniżej wyniku 5,6% opublikowanego w marcu. Wzrost indeksu napędzany był przez ceny mieszkań, benzyny i używanych pojazdów. W ujęciu miesięcznym zarówno inflacja zasadnicza, jak i wskaźnik bazowy wzrosły o 0,4%. Pomimo że czynsze hamują, pozostałe usługi notują wzrost, w tym ceny dóbr przemysłowych. 

Zobacz również: Słynny miliarder i inwestor ostrzega przed wojną USA - Chiny i radzi jak się przygotować na nowy ład światowy

 

  

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w USA wzrósł w kwietniu do 303,36 pkt z 301,84 pkt w marcu 2023 r. 

 

Indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (CPI)

FXMAG makroekonomia inflacja w usa w kwietniu 2023 - są najnowsze dane! zobacz jak reaguje kurs dolara (usd) i giełda  akcje amerykańskich firm, cpi usa, czy inflacja bazowa w usa spada, czy inflacja w usa spada, jak bardzo inflacja w usa spada, jak spada inflacja w usa, jak zmienia się inflacja w usa w 2023, jaka inflacja bazowa w usa, jaka inflacja w usa, jaka inflacja w usa w 2023, jaka inflacja w usa w kwietniu, jaka inflacja w usa w kwietniu 2023, jaki odczyt cpi w usa, jaki odczyt cpi w usa za kwiecień, jaki wskaźnik cpi w usa, jakie dane odnośnie inflacji w usa w kwietniu, jakie kwietniowe dane inflacyjne z usa, jakie prognozy inflacyjne dla usa, jakie prognozy inflacyjne dla usa na 2023, jakie roczne tempo inflacji w usa, kurs dolara, kursy walut dolar amerykański usd, notowania bitcoin, notowania złota, usa inflacja,inflacja usa 1

Źródło: Trading Economics 

 

Jak na dane z USA zareaguje dolar?

Dolar amerykański starał się lekko odreagować po publikacji raportu dotyczącego silnego rynku pracy. Zatrudnienie poza rolnictwem znacząco wzrosło (253 tys. wobec zakładanych 180 tys.), co było wynikiem zaskakującym dla ekspertów. W odbiciu dolara pomogło także badanie Loan Officer Survey, które pokazało, że warunki kredytowe były lepsze, niż zakładano. Dolarowi wciąż jednak ciążą biężące napięcia geopolityczne, szczególnie te dotyczące podniesienia limitu zadłużenia. 

Po publikacji danych dotyczących kwietniowego CPI dolar traci, natomiast indeksy zyskują. 

 

FXMAG makroekonomia inflacja w usa w kwietniu 2023 - są najnowsze dane! zobacz jak reaguje kurs dolara (usd) i giełda  akcje amerykańskich firm, cpi usa, czy inflacja bazowa w usa spada, czy inflacja w usa spada, jak bardzo inflacja w usa spada, jak spada inflacja w usa, jak zmienia się inflacja w usa w 2023, jaka inflacja bazowa w usa, jaka inflacja w usa, jaka inflacja w usa w 2023, jaka inflacja w usa w kwietniu, jaka inflacja w usa w kwietniu 2023, jaki odczyt cpi w usa, jaki odczyt cpi w usa za kwiecień, jaki wskaźnik cpi w usa, jakie dane odnośnie inflacji w usa w kwietniu, jakie kwietniowe dane inflacyjne z usa, jakie prognozy inflacyjne dla usa, jakie prognozy inflacyjne dla usa na 2023, jakie roczne tempo inflacji w usa, kurs dolara, kursy walut dolar amerykański usd, notowania bitcoin, notowania złota, usa inflacja,inflacja usa 2

Źródło: ZeroHedge  

 

Przed euforią przestrzega jednak Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Zwraca uwagę, że spadek nie jest na tyle spory. Ekspert kieruje wzrok w kierunku złotego, który od tygodni pozostaje silny.  

 


Wskaźnik CPI jest również kluczowy dla Rezerwy Federalnej. Jerome Powell wielokrotnie sygnalizował, że dalsze działania będą uwarunkowane przez aktualizowane dane makroekonomiczne. Analitycy CME Group FedWatch Tool prognozują, że rynki szacują obecnie prawdopodobieństwo wynoszące 90% wstrzymania przez Rezerwę Federalną działań w czerwcu. Ich zdaniem szanse na lipcową obniżkę stóp wynoszą 33%. Warto przypomnieć, że po zeszłotygodniowej podwyżce o 25 pb, referencyjna stopa procentowa Fed kształtuje się obecnie w przedziale 5%-5,25%. Eksperci przewidują, że spadek poniżej 5% dałby Rezerwie Federalnej przestrzeń do wstrzymania agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Zobacz również: Na konferencji Fed padły ważne i mocne słowa! Powell jednoznacznie o walce z inflacją

 

Giełda w reakcji na kwietniowy wskaźnik CPI

Rynki pozytywnie zareagowały na wiadomości z USA. Rentowności obligacji skarbowych spadły, wspierając rynek akcji. Spółki o małej kapitalizacji osiągają lepsze wyniki, ale na razie wszystkie główne firmy w USA rosną. Bitcoin wrócił powyżej 28 000 $. 

"Dzisiejsze raporty sugerują, że kampania Fed mająca na celu stłumienie inflacji działa, choć wolniej niż by sobie tego życzyli. Ale dla rynków finansowych… dzisiejsza inflacja jest dodatnia netto" - w wypowiedzi dla CNBC przekazał Quincy Krosby, główny globalny strateg LPL Financial. 

Jak wskazuje Michał Stajniak, CFA X-Trade Brokers, na rynkach zyskuje złoto. Ceny kruszcu osiągnęły sesyjne maksima na poziomie 2050 USD za uncję.

 

Notowania CFD na złoto  

FXMAG makroekonomia inflacja w usa w kwietniu 2023 - są najnowsze dane! zobacz jak reaguje kurs dolara (usd) i giełda  akcje amerykańskich firm, cpi usa, czy inflacja bazowa w usa spada, czy inflacja w usa spada, jak bardzo inflacja w usa spada, jak spada inflacja w usa, jak zmienia się inflacja w usa w 2023, jaka inflacja bazowa w usa, jaka inflacja w usa, jaka inflacja w usa w 2023, jaka inflacja w usa w kwietniu, jaka inflacja w usa w kwietniu 2023, jaki odczyt cpi w usa, jaki odczyt cpi w usa za kwiecień, jaki wskaźnik cpi w usa, jakie dane odnośnie inflacji w usa w kwietniu, jakie kwietniowe dane inflacyjne z usa, jakie prognozy inflacyjne dla usa, jakie prognozy inflacyjne dla usa na 2023, jakie roczne tempo inflacji w usa, kurs dolara, kursy walut dolar amerykański usd, notowania bitcoin, notowania złota, usa inflacja,inflacja usa 3Źródło: TradingView 

 

"Raport CPI nieco trafia w obóz amerykańskich gołębi polityki pieniężnej, którzy chcą, aby Rezerwa Federalna wcześniej przestała podnosić stopy procentowe" - skomentował Jim Wyckoff, starszy strateg rynkowy w Kitco.com.

 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk