Roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA wyniósł w kwietniu 4,9% r/r. To najwolniejszy wzrost od kwietnia 2021 r. Pomimo tego inflacja wciąż pozostaje powyżej celu Fed.
Wskaźnik Core CPI, nieuwzględniający niestabilnych cen żywności i energii, wzrósł o 5,5%, w więc nieco poniżej wyniku 5,6% opublikowanego w marcu. Wzrost indeksu napędzany był przez ceny mieszkań, benzyny i używanych pojazdów. W ujęciu miesięcznym zarówno inflacja zasadnicza, jak i wskaźnik bazowy wzrosły o 0,4%. Pomimo że czynsze hamują, pozostałe usługi notują wzrost, w tym ceny dóbr przemysłowych.
Price changes over last year (CPI report)...
— Charlie Bilello (@charliebilello) May 10, 2023
Transportation: +11.0%
Food away from home: +8.6%
Electricity: +8.4%
Shelter: +8.1%
Food at home: +7.1%
New Cars: +5.4%
Overall CPI: +4.9%
Medical Care: +0.4%
Gas Utilities: -2.1%
Used Cars: -6.6%
Gasoline: -12.2%
Fuel Oil: -20.2%
Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w USA wzrósł w kwietniu do 303,36 pkt z 301,84 pkt w marcu 2023 r.
Źródło: Trading Economics
Dolar amerykański starał się lekko odreagować po publikacji raportu dotyczącego silnego rynku pracy. Zatrudnienie poza rolnictwem znacząco wzrosło (253 tys. wobec zakładanych 180 tys.), co było wynikiem zaskakującym dla ekspertów. W odbiciu dolara pomogło także badanie Loan Officer Survey, które pokazało, że warunki kredytowe były lepsze, niż zakładano. Dolarowi wciąż jednak ciążą biężące napięcia geopolityczne, szczególnie te dotyczące podniesienia limitu zadłużenia.
Po publikacji danych dotyczących kwietniowego CPI dolar traci, natomiast indeksy zyskują.
Źródło: ZeroHedge
Przed euforią przestrzega jednak Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Zwraca uwagę, że spadek nie jest na tyle spory. Ekspert kieruje wzrok w kierunku złotego, który od tygodni pozostaje silny.
CPI w USA spadła, ale spadek o 0,1 pp (do 4,9) to nic takiego, co należałoby przyjąć fanfarami. Bardziej istotne jest to, co wyczynia złoty - jest od kilku tygodni silny, ale dzisiaj ta siła jest baaardzo widoczna.
— Piotr Kuczyński (@P_W_Kuczynski) May 10, 2023
Wskaźnik CPI jest również kluczowy dla Rezerwy Federalnej. Jerome Powell wielokrotnie sygnalizował, że dalsze działania będą uwarunkowane przez aktualizowane dane makroekonomiczne. Analitycy CME Group FedWatch Tool prognozują, że rynki szacują obecnie prawdopodobieństwo wynoszące 90% wstrzymania przez Rezerwę Federalną działań w czerwcu. Ich zdaniem szanse na lipcową obniżkę stóp wynoszą 33%. Warto przypomnieć, że po zeszłotygodniowej podwyżce o 25 pb, referencyjna stopa procentowa Fed kształtuje się obecnie w przedziale 5%-5,25%. Eksperci przewidują, że spadek poniżej 5% dałby Rezerwie Federalnej przestrzeń do wstrzymania agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.
Rynki pozytywnie zareagowały na wiadomości z USA. Rentowności obligacji skarbowych spadły, wspierając rynek akcji. Spółki o małej kapitalizacji osiągają lepsze wyniki, ale na razie wszystkie główne firmy w USA rosną. Bitcoin wrócił powyżej 28 000 $.
"Dzisiejsze raporty sugerują, że kampania Fed mająca na celu stłumienie inflacji działa, choć wolniej niż by sobie tego życzyli. Ale dla rynków finansowych… dzisiejsza inflacja jest dodatnia netto" - w wypowiedzi dla CNBC przekazał Quincy Krosby, główny globalny strateg LPL Financial.
Jak wskazuje Michał Stajniak, CFA X-Trade Brokers, na rynkach zyskuje złoto. Ceny kruszcu osiągnęły sesyjne maksima na poziomie 2050 USD za uncję.
Źródło: TradingView
"Raport CPI nieco trafia w obóz amerykańskich gołębi polityki pieniężnej, którzy chcą, aby Rezerwa Federalna wcześniej przestała podnosić stopy procentowe" - skomentował Jim Wyckoff, starszy strateg rynkowy w Kitco.com.
#Inflacja w #USA zaskakuje niższym odczytem! W maju i w czerwcu powinno być jeszcze lepiej, gdyż wtedy ceny benzyny były rekordowo wysokie. Oczywiście patrząc na obecny wzrost cen benzyny, nie można wykluczyć odbicia inflacji na koniec roku. Spadek inflacji dobry dla #złoto pic.twitter.com/m2Gf7oohnb
— Michał Stajniak, CFA (@mmstajniak) May 10, 2023