• Odbierz prezent
Inflacja w strefie euro, we Francji i Włoszech – są najnowsze dane! Zobacz jak reaguje kurs euro (EUR)
fot. freepik.com

Napłynęły niepokojące odczyty o inflacji konsumenckiej w całej strefie euro i we Francji. Wskaźnik HICP dla eurozony wstępnie w sierpniu wzrósł o 5,3% r/r, powyżej oczekiwań (5,1%). Eurodolar spada dziś o -0,5%.

 

Odczyty inflacyjne z całej strefy euro nie napawają optymizmem. Inflacja HICP w sierpniu wstępnie urosła o 5,3% r/r, a oczekiwano 5,1% (w lipcu było 5,3%). Inflacja bazowa HICP pozostała na wysokim poziomie 5,3% r/r (poprzednio: 5,5%). W ujęciu m/m, inflacja bazowa urosła o 0,3%, mimo że w lipcu spadła o -0,1%.

 

 

 

Inflacja CPI we Francji w sierpniu wstępnie wyniosła 1% m/m, podczas gdy oczekiwano 0,8% (poprzednio: 0,1%). W ujęciu r/r sięgnęła 4,8% r/r, a spodziewano się 4,6% (w lipcu było 4,3%). To są jak widać, odczyty powyżej oczekiwań, co daje paliwo jastrzębiom z Europejskiego Banku Centralnego.

 

 

Inflacja HICP we Francji natomiast wyniosła 1,1% m/m (oczekiwano 0,9%, poprzednio było 0%) oraz 5,7% r/r (oczekiwano 5,4% r/r, w lipcu było 5,1%).

 

Wrześniowa podwyżka stop EBC jest niemal pewna

Eurostat wskazuje, że inflacja w strefie euro pozostała w sierpniu stabilna w porównaniu do lipca. Ceny żywności oraz alkoholi urosły o 9,8%, usług o 5,5%, energii spadły o -3,3%. Pamiętać należy, że jest to szacunek wstępny, finalne dane zostaną opublikowane za kilkanaście dni.

 

 

Eksperci zgadzają się, że tragedii nie ma, ale to nie są odczyty, które mogłyby powstrzymać EBC przed podwyżką stóp we wrześniu – tak uważa Frederik Ducrozet, szef działu analiz Pictet Wealth Management.

 

 

Warto zwrócić uwagę na dzisiejszy wywiad z członkiem zarządu EBC Isabel Schnabel. Mówi ona w nim, że perspektywy gospodarcze w strefie euro uległy osłabieniu, a niepewność co do tego, jak szybko spowolnienie gospodarcze obniży inflację wymaga solidnego podejścia do polityki pieniężnej, opartego na danych i uwzględniającego rozkład ryzyka inflacyjnego. Przyznała ona również, że inflacja pozostaje „uparcie wysoka”. To chyba mocno sugeruje podwyżkę stóp w strefie euro za kilkanaście dni.

 

 

 

Ceny energii we Francji szaleją i podbijają inflację

Obserwowane nad Sekwaną w sierpniu  – pierwsze od kwietnia – przyspieszenie wzrostu cen można wytłumaczyć odbiciem cen energii, w szczególności podwyżką od 1 sierpnia o 10% regulowanej taryfy za energię elektryczną – podaje francuski narodowy instytut statystyczny Insee. Inflacja cen energii w sierpniu wyniosła 6,8% w skali roku, po spadku cen o -3,7% w lipcu.

Głównymi czynnikami wpływającymi na inflację w ostatnich miesiącach były ceny żywności, które wzrosły w ciągu roku o 11,1%, czyli wolniej niż w lipcu (12,7%). W tym tygodniu przedstawiciele rządu spotykają się z dystrybutorami żywności, aby przekonać ich do rozszerzenia obniżek cen na większą liczbę artykułów. Jak zauważa Insee, ​w sierpniu produkty świeże stały się droższe o 9,1% r/r (w porównaniu z 10,6% r/r w lipcu). Pozostałe produkty spożywcze kosztują o 11,5% więcej, niż w sierpniu 2022 r. (w lipcu: +13% r/r).

W zakresie towarów przemysłowych (+3,1% r/r) i usług (+2,9% r/r) w sierpniu wzrost cen był kontynuowany, w wolniejszym tempie, niż w lipcu.

Warto jeszcze wspomnieć o odczycie inflacji producenckiej PPI, która jest niejako wskaźnikiem wyprzedzającym dla CPI. W lipcu wyniosła ona we Francji -0,2% m/m, ale w czerwcu było -1,1%. W ujęciu rok do roku, sięgnęła 0,9%, i tutaj jest optymistycznie, gdyż miesiąc wcześniej wynosiła 3,1%.

Zobacz również: Koniunktura gospodarcza w strefie euro jest słaba – pokazują dane za sierpień

 

Inflacja bazowa nad Sekwaną ostro w dół

Jak dzisiejsze niepokojące odczyty inflacyjne z Francji komentują analitycy?

Eksperci Banku Pekao wskazują, że sytuacja w strefie euro komplikuje się. Z jednej strony wskaźnik CPI dla Francji zaskoczył wzrostem z uwagi na skok cen energii, ale z drugiej inflacja bazowa spada.

Zobacz również: Inflacja w Polsce w sierpniu 2023 - znamy najnowsze dane

 

 

Sytuacja inflacyjna we Włoszech też się komplikuje

Na deser, można jeszcze wspomnieć o odczytach inflacyjnych z Włoch. Na Półwyspie Apenińskim wskaźnik CPI za sierpień wstępnie wyniósł 0,4% m/m, a spodziewano się 0,1% po 0% w lipcu. Tak więc również i w tym kraju widać przyspieszenie tempa wzrostu cen i komplikującą się sytuację. W ujęciu rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 5,5%, po 5,9% w lipcu.

 

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk