Napłynęły niepokojące odczyty o inflacji konsumenckiej w całej strefie euro i we Francji. Wskaźnik HICP dla eurozony wstępnie w sierpniu wzrósł o 5,3% r/r, powyżej oczekiwań (5,1%). Eurodolar spada dziś o -0,5%.
Odczyty inflacyjne z całej strefy euro nie napawają optymizmem. Inflacja HICP w sierpniu wstępnie urosła o 5,3% r/r, a oczekiwano 5,1% (w lipcu było 5,3%). Inflacja bazowa HICP pozostała na wysokim poziomie 5,3% r/r (poprzednio: 5,5%). W ujęciu m/m, inflacja bazowa urosła o 0,3%, mimo że w lipcu spadła o -0,1%.
Euro Area Inflation Ratehttps://t.co/jMc1LoqXTG pic.twitter.com/MbhuodsQQl
— TRADING ECONOMICS (@tEconomics) August 31, 2023
Euro Area HICP inflation rate maintained at 5.3% YoY in August 2023, matching the previous month's figure and surpassing the market expectation of 5.1%. Meanwhile, Core Inflation cooled to 5.3%, as anticipated, down from July's 5.5%.
— MacroMicro (@MacroMicroMe) August 31, 2023
More Info: https://t.co/eizqY8Rids#MM pic.twitter.com/bSrpCFcKVd
Inflacja CPI we Francji w sierpniu wstępnie wyniosła 1% m/m, podczas gdy oczekiwano 0,8% (poprzednio: 0,1%). W ujęciu r/r sięgnęła 4,8% r/r, a spodziewano się 4,6% (w lipcu było 4,3%). To są jak widać, odczyty powyżej oczekiwań, co daje paliwo jastrzębiom z Europejskiego Banku Centralnego.
France Inflation Ratehttps://t.co/RGZJfp2Fv5 pic.twitter.com/xFm940ZCvB
— TRADING ECONOMICS (@tEconomics) August 31, 2023
Inflacja HICP we Francji natomiast wyniosła 1,1% m/m (oczekiwano 0,9%, poprzednio było 0%) oraz 5,7% r/r (oczekiwano 5,4% r/r, w lipcu było 5,1%).
Eurostat wskazuje, że inflacja w strefie euro pozostała w sierpniu stabilna w porównaniu do lipca. Ceny żywności oraz alkoholi urosły o 9,8%, usług o 5,5%, energii spadły o -3,3%. Pamiętać należy, że jest to szacunek wstępny, finalne dane zostaną opublikowane za kilkanaście dni.
Euro area #inflation at 5.3% in August 2023, stable compared to July. Components: food, alcohol & tobacco +9.8%, services +5.5%, other goods +4.8%, energy -3.3% - flash estimate https://t.co/vM7t1vOWg8 pic.twitter.com/21rXJa1Ili
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) August 31, 2023
Eksperci zgadzają się, że tragedii nie ma, ale to nie są odczyty, które mogłyby powstrzymać EBC przed podwyżką stóp we wrześniu – tak uważa Frederik Ducrozet, szef działu analiz Pictet Wealth Management.
Euro area flash HICP: no drama.
— Frederik Ducrozet (@fwred) August 31, 2023
Core inflation down 20bp to 5.3%; energy-driven headline stable at 5.3%. Core goods disinflation continues while services likely peaked.
Unlikely to move the needle for the ECB - final hike in September (imo) or pause for good. pic.twitter.com/8CbMwtKHfr
Warto zwrócić uwagę na dzisiejszy wywiad z członkiem zarządu EBC Isabel Schnabel. Mówi ona w nim, że perspektywy gospodarcze w strefie euro uległy osłabieniu, a niepewność co do tego, jak szybko spowolnienie gospodarcze obniży inflację wymaga solidnego podejścia do polityki pieniężnej, opartego na danych i uwzględniającego rozkład ryzyka inflacyjnego. Przyznała ona również, że inflacja pozostaje „uparcie wysoka”. To chyba mocno sugeruje podwyżkę stóp w strefie euro za kilkanaście dni.
The economic outlook in the euro area has weakened, says Executive Board member @Isabel_Schnabel. Uncertainty about how fast the slowdown will reduce inflation calls for a data-dependent, robust approach that considers the distribution of inflation risks https://t.co/OVr0QnXTfE pic.twitter.com/Bd3AS0de7e
— European Central Bank (@ecb) August 31, 2023
Obserwowane nad Sekwaną w sierpniu – pierwsze od kwietnia – przyspieszenie wzrostu cen można wytłumaczyć odbiciem cen energii, w szczególności podwyżką od 1 sierpnia o 10% regulowanej taryfy za energię elektryczną – podaje francuski narodowy instytut statystyczny Insee. Inflacja cen energii w sierpniu wyniosła 6,8% w skali roku, po spadku cen o -3,7% w lipcu.
Głównymi czynnikami wpływającymi na inflację w ostatnich miesiącach były ceny żywności, które wzrosły w ciągu roku o 11,1%, czyli wolniej niż w lipcu (12,7%). W tym tygodniu przedstawiciele rządu spotykają się z dystrybutorami żywności, aby przekonać ich do rozszerzenia obniżek cen na większą liczbę artykułów. Jak zauważa Insee, w sierpniu produkty świeże stały się droższe o 9,1% r/r (w porównaniu z 10,6% r/r w lipcu). Pozostałe produkty spożywcze kosztują o 11,5% więcej, niż w sierpniu 2022 r. (w lipcu: +13% r/r).
W zakresie towarów przemysłowych (+3,1% r/r) i usług (+2,9% r/r) w sierpniu wzrost cen był kontynuowany, w wolniejszym tempie, niż w lipcu.
Warto jeszcze wspomnieć o odczycie inflacji producenckiej PPI, która jest niejako wskaźnikiem wyprzedzającym dla CPI. W lipcu wyniosła ona we Francji -0,2% m/m, ale w czerwcu było -1,1%. W ujęciu rok do roku, sięgnęła 0,9%, i tutaj jest optymistycznie, gdyż miesiąc wcześniej wynosiła 3,1%.
Jak dzisiejsze niepokojące odczyty inflacyjne z Francji komentują analitycy?
Eksperci Banku Pekao wskazują, że sytuacja w strefie euro komplikuje się. Z jednej strony wskaźnik CPI dla Francji zaskoczył wzrostem z uwagi na skok cen energii, ale z drugiej inflacja bazowa spada.
Układanka dotycząca inflacji w strefie euro jest coraz ciekawsza. We Francji sierpniowa inflacja zaskoczyła o 0,3 pkt. proc. w górę (niezależnie od metodyki), "na oko" z uwagi na skok cen energii. Inflacja bazowa ostro w dół. pic.twitter.com/UASnEn3Kqv
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) August 31, 2023
Na deser, można jeszcze wspomnieć o odczytach inflacyjnych z Włoch. Na Półwyspie Apenińskim wskaźnik CPI za sierpień wstępnie wyniósł 0,4% m/m, a spodziewano się 0,1% po 0% w lipcu. Tak więc również i w tym kraju widać przyspieszenie tempa wzrostu cen i komplikującą się sytuację. W ujęciu rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 5,5%, po 5,9% w lipcu.
The Consumer Price Index in Italy increased 0.40 percent in August of 2023 over the previous month.https://t.co/Bh36VXsznr pic.twitter.com/5yze2u2mgp
— TRADING ECONOMICS (@tEconomics) August 31, 2023