• Odbierz prezent
PILNE: Fed podnosi stopy i wskazuje na więcej! Sprawdź, jak zareagował amerykański dolar (USD)
fot. freepik.com

Zgodnie z oczekiwaniami Fed podnosi stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Rynek odczytuje decyzję jastrzębio! Główna stopa procentowa, a w zasadzie zakres stopy rośnie do 0,25-0,5% w USA, zgodnie z oczekiwaniami. Jest to pierwsza podwyżka od końca 2018 roku.  Większość członków Fed widzi, że na każdym posiedzeniu w tym roku będziemy mieli podwyżkę stóp procentowych. Bullard głosował dzisiaj za podwyżką o 50 punktów bazowych.

 

Jak wyglądają prognozy?

  • Mediana dla stóp procentowych wskazuje na 2,8% na koniec 2023 roku
  • Stopa bezrobocia ma być na poziomie 3,5% w tym oraz przyszłym roku.
  • Fed oczekuje, że stopy procentowe sięgną 2,8% do końca 2024 roku, ale w długim terminie zostaną one ściete do 2,4% (może to oznaczać, że przy szybszym podwyzkach, cięcia nie są odległe)
  • Dot plot pokazuje brak zmian w stopach procentowych od 2023 do 2024 oraz cięcia stopy w dłuższym terminie
  • Podwyżka na każdym posiedzeniu w tym roku oznacza osiągnięcie poziomu 2,0%
  • Fed zamierza rozpocząć redukcję bilansu na następnym posiedzeniu

PILNE: Fed podnosi stopy i wskazuje na więcej! Sprawdź, jak zareagował amerykański dolar  - 1

Widać po nowym dot plocie, że większość podwyżek powinna mieć miejsce w tym roku i cały proces ma zakończyć się w roku przyszłym. Oczywiście przy takiej inflacji rynek mógł oczekiwać, że perspektywy podwyżek znacząco się podwyższą, ale jednak w obliczu wojny, utrzymanie chęci agresywnych podwyżek wpływa na rynek. Dot chart zakłada podwyżkę na każdym posiedzeniu w tym roku. To oznacza, że stopy powinny w tym roku sięgnąć 2%. Źródło: Fed, ZeroHedge

 

Stopy procentowe, kredyty, inflacja, dolar, euro, frank - wszystko w górę!

 

Sytuacja na dolarze amerykańskim jest bardzo dynamiczna

Para początkowa odbiła z okolic poziomu 1,0950, ale po kilku minutach wraca do tego poziomu. S&P 500 traci, złoto próbuje odbijać. Ruchy nie są jednak bardzo duże, gdyż Fed przygotowywał rynek na taki scenariusz od dłuższego czasu. Niemniej niektórzy mogli wątpić, że Fed utrzyma ton w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Tak się jednak nie stało. Warto też zauważyć, że Fed wskazywał wcześniej na 5 potencjalnych ruchów, natomiast dostosowuje się pod rynek i widzi już teraz 7 podwyżek. 

PILNE: Fed podnosi stopy i wskazuje na więcej! Sprawdź, jak zareagował amerykański dolar  - 2

Źródło: xStation5

 

Nota prawna


XTB

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk