• Odbierz prezent
Co dalej z inflacją w Europie? Ten wskaźnik podpowiada co stanie się z cenami
fot. freepik.com

Dość optymistyczne dane napłynęły dziś z eurolandu. Inflacja producencka w lipcu okazała się dość mocno spadać zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku. To wróży spadek inflacji konsumenckiej w kolejnych miesiącach.

 

  • O -7,6% r/r spadła w lipcu inflacja producencka w strefie euro.
  • Widać mocną dezinflację w sektorze energetycznym.
  • Jednak w spadki PPI pomaga wydatnie efekt bazy, który zaraz się skończy.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Inflacja producencka PPI w strefie euro w lipcu 2023 wyniosła -0,5% m/m, a oczekiwano -0,6% po -0,4% w czerwcu. W ujęciu rok do roku wskaźnik ten wyniósł -7,6%, tyle ile oczekiwano, po -3,4% r/r miesiąc wcześniej.

 

 

Indeks cen producentów od 2015

FXMAG makroekonomia co dalej z inflacją w europie? ten wskaźnik podpowiada co stanie się z cenami eurusd euro dolar  euro a inflacja, euro inflacja, euro inflacja wykres, eurostat inflacja w strefie euro, inflacja, inflacja a euro, inflacja a kurs euro, inflacja cpi i ppi, inflacja euro, inflacja euro wykres, inflacja europa, inflacja hicp w strefie euro, inflacja ppi, inflacja ppi r/r, inflacja ppi w strefie euro, inflacja ppi wikipedia, inflacja producencka w strefie euro, inflacja strefa euro, inflacja strefa euro wykres, inflacja strefy euro, inflacja w euro, inflacja w krajach euro, inflacja w sferze euro, inflacja w strefie euro, inflacja w strefie euro 2023, inflacja w strefie euro prognozy, inflacja w strefie euro wykres, jaka jest inflacja w strefie euro, ppi, ppi inflacja, ppi wzór inflacja, średnia inflacja w strefie euro, strefa euro, wskaźnik ppi,euro 1

Źródło: Eurostat

 

Ceny producentów mocno spadają w Irlandii, kraje CEE wciąż mają problem

W ujęciu miesięcznym w UE ceny producentów przemysłowych spadły o -1,2% dla dóbr pośrednich, o -1,0% w sektorze energetycznym i o -0,1% dla nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Ceny dla trwałych dóbr konsumpcyjnych pozostały stabilne, a wzrosły o 0,2% dla dóbr kapitałowych. Ceny w przemyśle ogółem z wyłączeniem energetyki spadły o -0,4%.

Największe miesięczne spadki cen producentów przemysłowych odnotowano w Irlandii (-8,1%), Holandii (-2,6%) i Szwecji (-2,6%). Największe wzrosty odnotowano na Łotwie (+2,2%), Słowacji (+1,7%) i w Chorwacji (+1,3%).

W UE w ujęciu rok do roku ceny producentów przemysłowych spadły o -21,5% w sektorze energetycznym i o 3,9% dla dóbr pośrednich. Wzrosły o 4,5% dla dóbr kapitałowych, o 4,6% dla trwałych dóbr konsumpcyjnych i o 7,6% dla nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Ceny w przemyśle ogółem z wyłączeniem sektora energetycznego wzrosły o 1,6%.

Największe roczne spadki cen producentów przemysłowych odnotowano w Irlandii (-39,5%), Bułgarii (-18,1%) i we Włoszech (-13,8%). Największe wzrosty odnotowano na Węgrzech (+18,8%), Słowacji (+17,8%) i w Słowenii (+6,8%).

Zobacz także: U naszego zachodniego sąsiada tempo spadku aktywności gospodarczej jest najszybsze od niemal roku! Jak reaguje kurs euro?

 

Jakie oczekiwania inflacyjne mają Europejczycy?

Miesięczna ankieta Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotycząca oczekiwań inflacyjnych konsumentów wykazała, że oczekiwania inflacyjne konsumentów ze strefy euro pozostały w lipcu na niezmienionym poziomie. Oczekiwania dla wskaźnika CPI na 12 miesięcy pozostały na poziomie 3,4% r/r.

"Mediana oczekiwań inflacyjnych konsumentów na najbliższe 12 miesięcy pozostała niezmieniona, podczas gdy oczekiwania na trzy lata naprzód wzrosły. Oczekiwania dotyczące nominalnego wzrostu dochodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy nieznacznie spadły, ale oczekiwania dotyczące nominalnego wzrostu wydatków pozostały niezmienione. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych 12 miesięcy stały się nieco bardziej negatywne, jednak oczekiwana stopa bezrobocia za 12 miesięcy pozostała niezmieniona" – czytamy w komunikacie EBC.

Idąc dalej, oczekiwania dotyczące wzrostu cen domów w ciągu najbliższych 12 miesięcy pozostały niezmienione, podczas gdy oczekiwania dotyczące oprocentowania kredytów hipotecznych za 12 miesięcy nieznacznie wzrosły. Odsetek respondentów zgłaszających, że ubiegali się o kredyt w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł w porównaniu z kwietniem.

Zobacz również: „Niezgodny z zasadami w UE”. Analitycy czołowej agencji ostrzegają przed rządowym projektem budżetu

 

 

Widać mocną dezinflację w sektorze energetycznym

Jak komentują dzisiejszy odczyt PPI eksperci? Zwracają uwagę, że na razie w dezinflacji pomaga efekt bazy, ale zaraz przestanie:

 

Wskazują na bardzo silną dezinflację w sektorze energetycznym. To jest bardzo dobra wróżba, gdyż to właśnie dynamiczny wzrost energii jest jednym z głównych czynników napędzających i utrzymujących wysokie odczyty CPI.

Zobacz takżePKB w Szwajcarii - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs franka?

 

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk