• Odbierz prezent
Akcje budowlanego giganta z GPW wystrzeliły! Euforia wyniosła kurs akcji na nowe historyczne szczyty
fot. Materiały prasowe Budimex

Na piątkowej sesji akcje Budimexu wyznaczyły nowe historyczne szczyty i są ku temu powody. Wczoraj spółka poinformowała o tym, że jej oferta w przetargu PKP PLK o wartości niemal 270 mln złotych została oceniona najwyżej, a dziś czołowy dostawca globalnych indeksów zdradził, że Budimex od września trafi do benchmarku najwiekszych polskich spółek.

 

 

Nowe historyczne szczyty Budimexu

W piątek MSCI poinformował o zmianach w indeksie MSCI Poland, skupiającym największe i najbardziej płynne spółki z warszawskiego parkietu. Od pierwszej sesji handlowej września w portfelu MSCI Poland będzie notowany również Budimex, który stanie się piętnastym komponentem indeksu.

Dla spółki konstrukcyjno-budowlanej jest to istotna informacja przede wszystkim z tego względu, że MSCI Poland jest najważniejszym benchmarkiem polskiego rynku dla zagranicznych inwestorów i dodanie do niego nowego kompoenentu oznacza konieczność dokonania zmian w portfelach zarządzających funduszami pasywnymi. Mówiąc prościej, operatorzy ETF-ów dający ekspozycję na indeks MSCI Poland będą musieli kupić akcje Budimexu.

Czytaj również: Zadłużenie w tym sektorze rośnie w rekordowym tempie! Wśród przedsiębiorców przeważa pesymizm

 

Nie umknęło to uwadze inwestorów z GPW - na piątkowej sesji Budimex jest jedną z najmocniej rosnących spółek z głównego parkietu. W pierwszej godzinie sesji giełdowej notowania spółki rosną o niemal 13,5%, do 475,0000 PLN za akcję.

Tym samym kurs akcji Budimexu wyznaczył dziś nowe historyczne szczyty, przebijając dotychczasowe maksima z 20 lipca (460,0000 PLN).

Od początku roku kurs akcji Budimexu wzrósł o niemal 65%, zaś w ostatnich 5 latach stopa zwrotu wyniosła ponad 325%. 

Sam indeks MSCI Poland składa się obecnie z 14 komponentów, wśród których największy udział w portfelu ma Orlen (17%), na drugim miejscu znajduje się PKO BP (14,55% udziału w portfelu), a na trzecim PZU (10% portfela).

Czytaj również: Ten bank konkretnie zaskoczył! Wyniki dużo lepsze, niż zakładano

  

 FXMAG giełda akcje budowlanego giganta z gpw wystrzeliły! euforia wyniosła kurs akcji na nowe historyczne szczyty budimex sa bdx.pl  akcje budimexu, akcje budimexu co dalej, akcje budimexu czy warto je kupić, budimex msci poland, czy warto kupić akcje budimexu, dlaczego akcje budimexu wystrzeliły, gpw, indeks msci poland, kurs akcji budimex, kurs akcji budimexu, msci, msci poland index, sektor budowlany na gpw, wyniki budimex,budimex 1

To pokazuje, że - wbrew obiegowym opiniom - na GPW da się znaleźć spółki o mocnej dynamice wzrostu i jednocześnie solidnej historii wypłaty dywidendy. Spółka dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2009 roku. W tym roku wypłaciła dywidendę na poziomie 17,99 PLN na akcję.

Czytaj również: Gigant z rynku wierzytelności ujawnia wyniki finansowe, a byki harcują

 

Notowania: Budimex SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:BDX/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk