• Odbierz prezent
Pierwszy turniej pokera za Bitcoiny - wygrana warta fortunę!
fot. freepik.com

 

Historia Bitcoina i Pokera przenikały się od samego początku. Wszystko rozpoczęło się prawdopodobnie jeszcze przed powstaniem kryptowaluty, ponieważ istnieją dowody na to, że twórca Bitcoina miał doświadczenie w pokerze. Pozostając jednak przy twardych faktach, bezsporne jest to, że w marcu 2010 roku odbył się pierwszy turniej pokerowy, w którym na najlepszych czekały Bitcoiny. Wpisowe ustalono na 50 BTC, a zwycięzca odszedł z nagrodą w wysokości 1000 BTC, które w tamtym czasie nie były wiele warte. 

 

Historia Wyjątkowego Turnieju

Wszystko zaczęło się na forum BitcoinTalk, którego użytkownikiem był „BitcoinFX”. Forum w tamtym okresie cieszyło się sporą popularnością, ponieważ było jednym z niewielu miejsc, gdzie użytkownicy umawiali się na wymianę kryptowaluty na prawdziwą gotówkę. W 2010 roku, BitcoinFX zdecydował się również na zorganizowanie pierwszego turnieju pokerowego, w którym walutą był właśnie Bitcoin.  W wątku zatytułowanym „Pierwszy na świecie anonimowy turniej pokerowy”, BitcoinFX napisał „Zdecydowałem się zorganizować turniej z Bitcoinami. Żadne prawdziwe pieniądze nie wchodzą w grę w tym turnieju.”

W tamtym czasie Bitcoin był praktycznie bezwartościowy. Wystarczy powiedzieć, że jeden dolar dawał około 333 BTC. Pierwsi użytkownicy kryptowalut widzieli w nim jednak olbrzymią wartość, której po prostu nie dostrzegała jeszcze reszta świata.  Wpisowe do turnieju wynosiło 50 BTC, a zatem gdyby turniej rozgrywany był dzisiaj, za sam udział musielibyśmy zapłacić ponad $3 mln dolarów.

Organizator turnieju zapewnił, że sam weźmie udział w rozgrywce i zapewnił dodatkową pulę nagród w wysokości 1000 BTC. Każdy chętny na walkę o taką pulę był zobowiązany do przesłania opłaty za turniej na adres BTC organizatora. Ostatecznie w wydarzeniu rozegranym 20 marca 2010 roku, udział wzięło zaledwie czterech graczy. Twórca pierwszej giełdy bitcoina „dwdollar”, wygrał turniej odchodząc z nagrodą w wysokości 600 BTC, podczas gdy zdobywca drugiego miejsca zainkasował 325 BTC.

 

Wygrana warta Fortunę

 Jak wspominano już kilkukrotnie, w tamtym czasie nagroda w turnieju była bezwartościowa, ale od czasu organizacji tego wydarzenia sporo się zmieniło. Przy wartości Bitcoina na poziomie 55.000 USD oznacza to wzrost o 66 250 000% w ciągu jedenastu lat!

Tak olbrzymi wzrost sprawia, że cała pula nagród w tamtym turnieju była warta 80 milionów dolarów. Gdyby taki turniej odbył się dziś, byłby to turniej z największą pulą nagród w historii. W tej chwili rekord Guinessa na największy turniej pokerowy online należy do GGPoker, platformy pokerowej online na którym zorganizowano pokerowe mistrzostwa online. W tym rekordowym turnieju, pula nagród wyniosła jednak blisko $28 mln… zdecydowanie mniej niż w tym wydarzeniu.

Od czasu organizacji pierwszego turnieju w pokera z wykorzystaniem Bitcoina, zmienił się nie tylko kurs samej kryptowaluty, ale również podejście internetowych platform oferujących możliwość gry w pokera online. Dzisiaj wiele z nich wśród tradycyjnych metod płatności takich jak portfele elektroniczne, konto bankowe czy karty kredytowe,  oferuje również możliwość wpłat i wypłat za pomocą kryptowalut. Operatorzy dostrzegli potencjał w walucie zapewniającej całkowitą anonimowość.

Historia Pokera i Bitcoina na tym się nie kończy. To co zapoczątkowane zostało 11 lat temu, nadal jest rozwijane, a obie dziedziny są dziś związane bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

 

 

 


Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk