• Odbierz prezent
Pierwszy sygnał do spadków na rynkach finansowych? W tle dane z USA dotyczące rynku pracy

11 czerwca 2020 roku otrzymaliśmy z USA najświeższe dane dotyczące rynku pracy:

Zadeklarowani wstępni bezrobotni: 1,542 mln (prognoza: 1,550 mln, poprzednio: 1,877 mln)

4-tyg. Średnia liczba osób ubiegających się o zasiłek: 2.002,00 tys. (poprzednio: 2.284,00 tys.)

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych: 20,929 mln (prognoza: 20,000 mln; poprzednio: 21,487 mln)

Zadeklarowani wstępni bezrobotni w Stanach Zjednoczonych w przeszłości

Obserwowany trend zmniejszającej się liczby zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych zaczyna się wypłaszczać. Najwyższy odczyt zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych mieliśmy 2 kwietnia 2020 i wyniósł on 6,867 mln. Kolejne wyniki były przedstawiane co tydzień i pokazywały wartość: 6,615 mln, 5,237 mln, 4,442 mln, 3,846 mln, 3,176 mln, 2,687 mln, 2,446 mln, 2,126 natomiast tydzień temu było to 1,877 mln. Może się okazać, że słabnąca dynamika spadku, przerodzi się w kolejną falę zwolnień i powtórny wzrost prezentowanego wskaźnika. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie, ale należy się liczyć z takim ryzykiem.

USA - zadeklarowani bezrobotni 

Wykres zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych w USA (od grudnia 2019 roku)

Sytuacja na rynku akcji

Od połowy marca, na większości rynków akcji trwa sielanka. Potężne kapitały płyną do ryzykownych aktywów, pompując już ich wartość w rejon okolic 50-procentowej stopy zwrotu od dołka. Taka sytuacja dla wielu uczestników rynków jest mocno zaskakująca, ale równocześnie właśnie to jest jednym z motorów napędowych obecnych zwyżek. Na rynkach finansowych większość zazwyczaj się myli. To właśnie posiadacze krótkich pozycji windują ceny jeszcze wyżej, gdy są zmuszeni do ich zamknięcia, patrząc z niedowierzaniem na pnące się w kierunku szczytów indeksy giełdowe. Mamy jednak dzisiaj pewnego rodzaju zmianę. Po serii bardzo dobrych sesji, dziś o poranku zaobserwowaliśmy spadek indeksu NIKKEI o -2,82%. Jest to o tyle istotne, że prawdopodobnie większości inwestorów umknęło, iż poza niesamowitym indeksem NASDAQ, to właśnie NIKKEI z najważniejszych rynków, był najbliżej powrotu do poziomów sprzed koronawirusa.

NIKKEI 

Wykres indeksu NIKKEI z ostatniego webinaru

Rynkowy zwrot nie jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ już we wtorek na webinarze organizowanym przez FXMAG we współpracy z brokerem TICKMILL, omawialiśmy sobie niebezpieczeństwo płynące ze strefy oznaczonej granatową poziomą linią.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie, które odbędzie się już we wtorek 16 czerwca 2020 roku. Zapisać można się tutaj.

Do wszystkich nagrań bezpłatny dostęp mają wszyscy prenumeratorzy kwartalnika Inwestor.

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Bilans handlowy Niemiec i PKB Strefy Euro

USA i Chiny - wskaźniki inflacyjne

USA - zapasy ropy naftowej

USA - decyzja w sprawie stóp procentowych

USA - wskaźnik PPI

Notowania: NIKKEI 225

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NKY/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk