• Odbierz prezent
Pierwszy obiekt NFT sprzedany podczas aukcji na żywo za 552 tys. zł
fot. freepik.com

Po raz pierwszy w Polsce podczas aukcji na żywo sprzedane zostało dzieło NFT – była to praca Pawła Kowalewskiego „Dlaczego jest raczej coś niż nic” sprzedana za 552 tys zł.

Obrotem 17,6 mln zł zakończyły się aukcje „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” oraz „Pop-art, Popkultura, Postmodernizm” w DESA Unicum. Oznacza to, że łączny obrót na trzech aukcjach sztuki współczesnej odbywających się w jednym tygodniu wyniósł blisko 50 mln zł. To połowa całorocznego obrotu DESA Unicum w 2020 roku w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie.

Trzy aukcje sztuki współczesnej które przeprowadziliśmy w tym tygodniu potwierdzają ogromne zainteresowanie, jakim nieprzerwanie cieszy się ten segment sztuki wśród kolekcjonerów. Ich łączny obrót – blisko 50 mln zł - osiągnął poziom połowy naszego ubiegłorocznego obrotu na wszystkich aukcjach sztuki współczesnej. Sensacją wczorajszych aukcji były aż trzy prace Wojciecha Fangora oraz pierwszy obiekt NFT podczas aukcji na żywo. Jego sprzedaż za wysoką cenę 552 tys. zł bardzo dobrze rokuje temu nowemu w Polsce segmentowi rynku. Chcemy wyznaczać standardy nowego cyfrowego rynku sztuki w Polsce i mieć na nim wiodącą pozycję. W I półroczu 2022 roku planujemy aukcję poświęconą wyłącznie sztuce NFT. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem w naszym domu aukcyjnym” – mówi Juliusz Windorbski, Prezes DESA S.A.

Polski rynek sztuki sztuki op-art i abstrakcji geometrycznej należy do najbardziej liczących się na świecie. Na wczorajszej aukcji aż 5 prac zostało sprzedanych za kwotę przekraczającą 1 mln zł. Nabywców znalazły m.in. trzy prace Wojciecha Fangora, rekordzisty aukcji z 2018 i 2020 roku, które sprzedały się za łączną kwotę 6,2 mln zł. Na aukcji pojawiły się także poszukiwane dzieła kultowych twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej:Victora Vasarely’ego (z których dwie zostały sprzedane za kwoty powyżej 1 mln zł), Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego czy Andrzeja Nowackiego.

Z kolei na aukcji „Pop-art. Popkultura. Postmodernizm”, oprócz pierwszego na aukcji w Polsce NFT, pod młotek trafiły wybitne prace artystów kontestujących kulturę masową i łamiących społeczne tabu: Jana Dobkowskiego, Jerzego Ryszarda „Jurry’ego” Zielińskiego, Wilhelma Sasnala, Radka Szlagi oraz Rafała Bujnowskiego.

__________________________________

DESA Unicum to lider wśród domów aukcyjnych w Polsce, z udziałami w obrotach wynoszącymi 51,6%[1], którego historia sięga lat 50. XX wieku. W ostatnich 5 latach na aukcjach DESA Unicum wylicytowano dzieła o wartości przekraczającej 700 mln zł. Na koniec 2020 roku z łączną wartością sprzedanych dzieł sztuki w wysokości ok. 33,5 mln EUR (w zakresie malarstwa i rzeźby) DESA Unicum była 8. domem aukcyjnym w Europe[2] i 13. na świecie[3]. W 2020 roku DESA Unicum zorganizowała ok. 150 aukcji (stacjonarnych i online), podczas których wylicytowano obiekty o łącznej wartości ok. 200 mln zł. Wśród nich znalazło się 6 z 10 najdroższych obiektów wylicytowanych w Polsce w 2020 roku, w tym "M22" Wojciecha Fangora (wylicytowany za 7,4 mln zł) czy "Czytająca I" Tamary Łempickiej (4,5 mln zł). Inne rekordowo wylicytowane obiekty w historii Desa Unicum to np. zestaw 50 figur „Tłum III” Magdaleny Abakanowicz (13,2 mln zł), obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego (13,44 mln zł), obraz „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego (4,4 mln zł), obraz Jana Matejki "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" (ponad 5,5 mln zł), czy fortepian Steinway & Sons należący do Władysława Szpilmana (1,3 mln zł).

  1. Dane na koniec 2020 r., wg. portalu Artinfo.pl

  2. Źródło: Artnet

  3. Żródło: Artprice.com, wszystkie okresy w sztuce poza kategorią „Dawni mistrzowie” (artyści urodzeni przed 1760 r.)


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk