• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Pierwszy kwartał przyniósł rekordowy popyt na złoto
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku złota

W pierwszym kwartale 2016 roku popyt na złoty kruszec wyniósł 1 290 ton, co oznacza wzrost o 21 proc. w relacji do tego samego okresu roku ubiegłego, co powoduje, że była to druga największa kwartalna zwyżka w historii – według World Gold Council.

Wzrost był spowodowany przez ogromne napływy do funduszy ETF (Exchange Traded Funds) ze względu na zwiększenie obaw inwestorów o chińską i w konsekwencji światową gospodarkę, które to obawy pojawiły się na początku roku. Wpływy do funduszy ETF w pierwszym kwartale wyniosły 364 tony, co jest największym kwartalnym napływem od początku 2009 roku. Dla porównania w pierwszym kwartale 2015 roku wpływ do funduszy ETF wyniósł zaledwie 26 ton.

Złoto jest wykorzystywane w inwestycjach do dywersyfikacji ryzyka, które pojawiło się wraz ze wzrostem obaw o chińską gospodarkę, a także jest pożądane w środowisku ujemnych stóp procentowych. Wzrostowi cen sprzyjało także oczekiwanie na niższe tempo podwyżek kosztu pieniądza przez Rezerwę Federalną w Stanach Zjednoczonych.

Banki Centralne również są istotnym graczem na rynku. Według WGC zakupiły w 1 kwartale 109 ton kruszcu w konsekwencji czego był to 21 kwartał z rzędu, kiedy to banki centralne skupiły więcej złota niż sprzedały celem dywersyfikacji względem amerykańskiego dolara.

Łączny popyt na złoto w 1 kwartale 2016 roku wyniósł 1 290 ton, a łączna podaż 1 135 ton. W tym czasie cena złotego kruszcu wzrosła o 16 proc.


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki – wieloletni praktyk rynków finansowych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując przez 6 lat w domach maklerskich, w tym na stanowisku Dyrektora Departamentu Analiz Rynkowych. Prywatnie zapoczątkował swoją przygodę z rynkami w 2007 roku. Zdobywca nagrody Blog Roku – www.danielkostecki.pl. Twórca oraz założyciel pierwszej Polskiej telewizji internetowej traktującej o rynkach finansowych – rynkinazywo.tv.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk