• Odbierz prezent
Pierwszy kraj zamyka giełdę z powodu koronawirusa, mimo że jego główny indeks spadł mniej niż WIG20!

Pandemia koronawirusa wyjątkowo mocno odbiła się na kondycji rynków finansowych, co więcej, na razie brak jasnych sygnałów na powrót do normalności. Filipiny są pierwszym krajem, który postanowił zapobiec katastrofie na rynku w tak radykalny sposób - we wtorek 17 marca władze zdecydowały o zawieszeniu obrotu na giełdzie aż do odwołania.

 

Od wtorku zawieszony został obrót na filipińskiej giełdzie papierów wartościowych z siedzibą w Manili. Oprócz tego, rząd zakazał obrotu obligacjami, kontraktami terminowymi i wstrzymał handel na rynku walutowym forex.

Tak radykalna decyzja związana jest ze stanem wyjątkowym, jakim objęty został cały kraj - nie działa transport publiczny, sektor prywatny zawiesił pracę, zaś obywatele mają obowiązek pozostania w domu. Oprócz tego, największa wyspa archipelagu Filipin, jaką jest Luzon, została objęta ścisłą trzydziestodniową kwarantanną.

 

Czołowy filipiński indeks giełdowy PSEi, skupiający 30 największych spółek, od początku roku stracił niemal 32%. Dla porównania, indeks WIG20 w tym samym czasie poniósł jeszcze większą stratę, wynoszącą 34,5%.

 

Wcześniej na mniej radykalne interwencje związane z dramatyczną sytuacją na rynkach finansowych zdecydowały się Korea Południowa, Włochy i Hiszpania, zakazując krótkiej sprzedaży, pozwalającej na osiąganie zysków podczas spadków.

Czytaj także: Europejskie giełdy zakazują krótkiej sprzedaży i zarabiania na spadkach

Globalne giełdy w ostatnich dniach są pogrążone przez dynamiczne spadki, które w szczególny sposób uderzyły warszawską giełdę. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami rynki finansowe, na co regulatorzy próbują reagować na wszelkie sposoby. W piątek 13 marca hiszpański regulator finansowy CNMV.. Czytaj
Europejskie giełdy zakazują krótkiej sprzedaży i zarabiania na spadkach

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk