• Odbierz prezent
Pierwszy ETF oparty o Bitcoina zadebiutował: BTC o krok od wyznaczenia nowych szczytów!
fot. freepik.com

Wtorkowa sesja przebiegała w Europie wyjątkowo spokojnie – większość giełd otwierała się na niewielkich plusach, ale w ciągu dnia skala ruchów była bardzo niewielka, co owocowało zamknięciami od -0,5% (CAC40) do +0,67% (IBEX) na głównych rynkach). Większość aktywności przeniosła się obecnie na rynek surowców. Dość duże dzienne wahania widzieliśmy na ropie – WTI ponownie zbliżyła się do 83 $/b, ale w godzinach porannych kwotowana jest już poniżej 82 $/b. Nieudany test lokalnych szczytów miał też miejsce chociażby na miedzi.

WIG20 spadł o 0,50%, mWIG40 o 0,40%, a sWIG80 o 0,16%

Tabelę głównego indeksu zamykało JSW (-9,39%) wyprzedawane przy obrocie sięgającym 125 mln zł, dna nie może znaleźć także Mercator (-9,24%). Największą pozytywną kontrybucję do indeksu wnosiły CD Projekt (+4,45%) oraz Dino (+2,30%). Rentowności obligacji skarbowych pozostawały wczoraj relatywnie stabilne, co wystarczyło, by lekko korygowały się banki.

S&P500 i NASDAQ zyskały odpowiednio 0,74% oraz 0,71%

Najciekawszą historią dnia były informacje, że mający coraz większe reputacyjne problemy Facebook szykuje się do rebrandingu, który ma zostać ogłoszony pod koniec miesiąca – o ile nazwa głównej aplikacji powinna pozostać niezmieniona, spółka ma zyskać nowe miano, które uwzględni szerokość portfolio produktów. Wsparciem dla szerokiego rynku był Johnson&Johnson, który wzrósł o 2,34% pomimo rozczarowujących przychodów, zapewne w części za sprawą podtrzymania prognozy sprzedaży szczepionki na COVID na poziomie 2,5 mld USD w przyszłym roku. Zysk na akcję wyniósł 2,60$ (konsensus: 2,35$).

Po zamknięciu sesji raport podał Netflix, ale spółka, która rutynowo produkowała duże zaskoczenia w obie strony tym razem przedstawiła sprawozdanie bardzo zbieżne z faktycznymi oczekiwaniami rynkowymi. Przychody wyniosły dokładnie tyle, ile przewidywał konsensus prognoz (7,48 mld USD), równoważąc wyższy od nich zysk na akcję (3,19$ vs. 2,56$) i wzrost nowych subskrypcji (4,4 mln vs. 3,84 mln). Ciekawostką w raporcie była informacja, że Squid Game faktycznie stało się najbardziej popularnym serialem serwisu – w ciągu 4 tygodni przynajmniej jeden odcinek obejrzały 142 mln użytkowników.

Większość rynków azjatyckich dziś rośnie, ale notowania kontraktów futures nie napawają przesadnym optymizmem co do startu sesji

Pod presją w Europie może być sektor dóbr luksusowych po informacjach o słabej sprzedaży Gucci w 3Q2021. W ciekawym punkcie znajdują się kryptowaluty – Bitcoin znajduje się o krok od wyznaczenia nowych szczytów, w czym dużym wsparciem było uruchomienie pierwszego ETF, dla którego jest instrumentem bazowym (debiut miał miejsce wczoraj). Jednocześnie nie sposób nie pamiętać, jak zachował się rynek po ostatnim wydarzeniu o podobnej wadze, sygnalizującym stopniową adaptację nowej klasy aktywów przez tradycyjne rynki finansowe (debiut Coinbase).


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk