• Odbierz prezent
trump pierwsze przemówienie
Z artykułu dowiesz się:

- co powiedział na swoim pierwszym oficjalnym przemówieniu Donald Trump

Oprócz standardowych istotnych wydarzeń rynkowych, dzisiejszego dnia miało miejsce pierwsza oficjalna konferencja nowego prezydenta-elekta USA – Donalda Trumpa. Spotkanie odbyło w Trump Tower na dokładnie 9 dni przed objęciem prezydentury w kraju. Co do powiedzenia miał przyszły prezydent światowego mocarstwa?

 

Swoje przemówienie rozpoczął od zdementowania ostatnich rażących w jego wizerunek doniesień – Donald Trump podkreślił, że nie ma żadnych interesów związanych z Rosją, lub też że jest w jakikolwiek sposób winien coś Rosji, ale ma nadzieję na dobre stosunki z jej prezydentem – Władimirem Putinem.

Co do obietnic złożonych przed wyborami – Trump oświadczył, że od razu po zaprzysiężeniu podejmie rozmowy z Meksykiem w sprawie budowy muru granicznego, w celu zapobieżenia nielegalnej imigracji. Stwierdził przy tym, że tę obietnicę chce spełnić jak najszybciej – „nie chce czekać roku czy półtora”.

Kolejnym punktem działań będzie wyznaczenie nowego sędziego Sądu Najwyższego do dwóch tygodni po objęciu władzy. Jeśli chodzi natomiast o jego imperium finansowe – kontrolę nad nimi przejmą synowe Trumpa – Eric i Donald junior, sam prezydent ma nie mieć wpływu na kwestie zarządzania.

Oprócz tych kwestii Donald Trump zdawkowo wspomniał również o potrzebie zmiany programu Obamacare, który uznał za bardzo negatywny. Oprócz tego Trump wspomniał w niewielkim stopniu o swoich planach dotyczących wydatków publicznych – od wydatków na infrastrukturę, po umowy handlowe, które wejdą w życie już w tym roku. Poza tym nie usłyszeliśmy więcej informacji, które można by uznać za bodziec rynkowy. Na rynku od czasu przemówienia Trumpa mogliśmy obserwować osłabienie się dolara.


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk