• Odbierz prezent
Pierwsze obietnice wyborcze. Funt po 5 zł

Poznaliśmy pierwsze obietnice wyborcze. Nie są one zaskoczeniem, ale dla budżetu neutralne nie będą. Brytyjska waluta przekracza właśnie próg 5 zł. Bezrobocie w Polsce zgodnie z oczekiwaniami wzrosło do 6,1%.

Festiwal obietnic wyborczych czas zacząć

Poznaliśmy obietnice partii rządzącej na nadchodzący sezon wyborczy. Zgodnie z oczekiwaniami analityków pojawiło się jeszcze więcej transferów środków do obywateli. Nie pojawiły się niestety źródła finansowania tych wydatków. W obecnej koniunkturze da się te operacje przeprowadzić bez procedury nadmiernego deficytu. Wielu analityków zwraca natomiast uwagę na fakt, że tak dobrze może nie być zawsze. Nasz główny partner handlowy radzi sobie coraz gorzej. Z drugiej strony wzrost konsumpcji powoduje, że wyniki gospodarcze Polski w krótkim okresie są bardzo dobre. Spadek wydatków inwestycyjnych uderzy nas dopiero za jakiś czas, natomiast konsumpcja daje efekty już teraz.

Funt zbliża się do 5zł

Po trzech dniach podchodzenia pod barierę 5 złotych funt w końcu przebił tą granicę. Poprzedni raz był tak drogi w pierwszej połowie 2017 roku. Analitycy jako powód wzrostów wskazują nadzieje w sprawie pozytywnego rozwiązania kwestii brexitu. W mediach mówi się o opóźnieniu terminu opuszczenia Unii o 2 miesiące. Następne głosowanie jest dopiero w połowie marca, zatem mamy dwa tygodnie względnego spokoju.

Bezrobocie w górę

Zgodnie z oczekiwaniami bezrobocie wzrosło w Polsce do 6,1%. Jest to gwałtowny wzrost względem 5,8% w grudniu. Warto jednak pamiętać, że w miesiącach zimowych co roku ten wskaźnik rośnie o ponad pół procenta. W tym roku wzrost się po prostu skumulował w styczniu. Warto przypomnieć, że rok temu stopa bezrobocia wynosiła 0,8% więcej. W rezultacie jakkolwiek dziwnie to brzmi wzrost o 0,3% to wcale nie są złe dane.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych,


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk