• Sklep
 • Odbierz prezent
Pierwsza spółka, która osiągnęła bilion dolarów kapitalizacji

Od dłuższego czasu zastanawiano się, która ze spółek na amerykańskiej giełdzie jako pierwsza osiągnie kapitalizację rynkową o wartości  biliona dolarów. Wśród faworytów znalazły się: Apple, Amazon, Alphabet i Microsoft. Na sesji giełdowej 2 sierpnia 2018 r. wynik rywalizacji o największą kapitalizację rynkową został rozstrzygnięty. Po znakomitych wynikach za drugi kwartał 2018 r. to właśnie spółka Apple jako pierwsza w historii osiągnęła rekordową kapitalizację.

 

Wyścig o największą kapitalizację

Na amerykańskiej giełdzie od dawna trwała rywalizacja wśród największych spółek o kapitalizację w wysokości biliona dolarów.

Według danych z 24 lipca w pierwszej dziesiątce największych spółek znalazły się:

 1. Apple Inc. (NASDAQ: AAPL) - 948 mld USD
 2. com Inc. (NASDAQ: AMZN) - 890 mld USD
 3. Alphabet Inc. (NASDAQ: GOOGL) - 863 mld USD
 4. Microsoft Corp. (NASDAQ: MSFT) - 833 mld USD
 5. Facebook Inc. (NASDAQ: FB) - 610 mld USD
 6. Berkshire Hathaway Inc. (NYSE: BRK-A) - 499 mld USD
 7. JPMorgan Chase & Co. (NYSE: JPM) - 387 mld USD
 8. Exxon Mobil Corp. (NYSE: XOM) - 349 mld USD
 9. Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) - 345 mld USD
 10. Visa Inc. (NYSE: V) - 313 mld USD

Wśród faworytów znalazły się Apple, Amazon, Alphabet i Microsoft.

Apple – spółka znana z komputerów i elektroniki użytkowej, pod koniec lipca osiągnęła kapitalizację przekraczającą 900 mld USD.

Amazon – gigant handlu internetowego,pod koniec lipca mógł pochwalić się kapitalizacją rynkową wynoszącą około 880 mld USD.

Alphabet – to ogromny konglomerat, w którym największym przedsiębiorstwem jest Google, którego najważniejszym produktem jest znana wyszukiwarka internetowa.Pod koniec lipca kapitalizacja spółki Alphabet wyniosła około 870 mld USD.

Czwartą spółką, która była brana pod uwagę w tym rankingu, był Microsoft – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw informatycznych. Firma zasłynęła jako producent systemów operacyjnych i oprogramowania biurowego. Kapitalizacja tej spółki również przekraczała 800 mld USD.

31 lipca spółka Apple przedstawiła rekordowe wyniki kwartalne. Na zamknięciu najbliższej sesji giełdowej kapitalizacja spółki wyniosła 990 mld USD. Na kolejnej sesji – 2 sierpnia cena akcji wzrosła do 207 USD, dzięki czemu spółka osiągnęła upragniony przez inwestorów bilion dolarów kapitalizacji rynkowej, tym samym przechodząc do historii.

 

Słynne „jabłko”

Każdy rozpoznaje logo firmy Apple w postaci nadgryzionego jabłka. Sama nazwa firmy zaskakuje swą prostotą. Powstało wiele teorii dotyczących pochodzenia zarówno tej nazwy, jak i logo firmy. Wyjaśnienie może być znacznie prostsze niż się wydaje. Dzięki książce biograficznej „Steve Jobs” autorstwa Waltera Isaacsona można się dowiedzieć, że Steve Jobs wymyślił taką nazwę, gdyż właśnie wrócił z farmy z jabłkami i przyszło mu na myśl, że nazwa „Apple” („jabłko”) byłaby prosta i zabawna, a zarazem byłaby na wcześniejszej pozycji w książce telefonicznej niż inna znana firma z branży komputerowej – Atari. Można się zastanawiać, czy to wyjaśnienie jest zgodne z prawdą, czy też był toprzemyślany chwyt marketingowy. Faktem jest, że nazwa łatwo zapada w pamięć, a logo firmy jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne.

 

Historia spółki Apple

Kalendarium apple

Początki Apple sięgają kwietnia 1976 r., kiedy 21-letni Steve Jobs, 25-letni Steve Wozniak i 41-letni Ronald Gerald Wayne wspólnie założyli tę firmę. Początki były skromne, gdyż firma najpierw mieściła się w pokoju Jobsa, a następnie w garażu. Po niedługim czasie Wayne zrezygnował ze współpracy i w firmie pozostało tylko dwóch wspólników. W tym samym roku, w którym założono firmę, powstał jej pierwszy osobisty komputer – Apple I, którego twórcą był Steve Wozniak. Wyprodukowano 200 sztuk tego komputera, które trafiły do sprzedaży w lipcu 1976 r. po cenie 666,66 USD. Rok później powstała nowa wersja – Apple II, która trafiła do masowej produkcji. Komputer ten był łatwiejszy w obsłudze i miał więcej funkcji w porównaniu z Apple I.Na rynku komputer ten odniósł ogromny sukces. W latach 80-tych i 90-tych Apple II był powszechnie używanym komputerem w amerykańskich szkołach.

W maju 1980 r. trafił na rynek pierwszy komputer osobisty przeznaczony dla użytkowników biznesowych – Apple III. Nie był on zbyt tani, gdyż jego cena zaczynała się od 4340 USD, w związku z tym ten model nie cieszył się zainteresowaniem na rynku.

Firma szybko się rozrastała, zatrudniając coraz więcej pracowników, a jej produkty cieszyły się coraz większą popularnością na rynku.

W grudniu 1980 r. spółka Apple zadebiutowała na giełdzie Nasdaq pod symbolem AAPL. W ramach IPO sprzedano 4,6 mln akcji po cenie 22 dolarów.Debiut spółki okazał się ogromnym sukcesem, w efekcie którego około 300 osób stało się milionerami.

W styczniu 1983 r. firma Apple wprowadziła na rynek model Apple IIe, który stanowił ulepszenie Apple II. Jego cena wynosiła 1298 USD. Model Apple IIe cieszył się dużą popularnością i był produkowany przez 11 lat.

Również w styczniu 1983 r. wszedł na rynek komputer „Lisa” dla klientów biznesowych po cenie 9995 USD.Podobnie jak Apple III, nie cieszył się zainteresowaniem ze względu na cenę. Rok wcześniej Steve Jobs został odsunięty od projektu „Lisa” i zaangażował się w równoległy projektprowadzony w firmie – Macintosh, który okazał się sukcesem.

22 stycznia 1984 r. w czasie największej oglądalności telewizji z powodu trwających rozgrywek futbolowych, widzowie mogli zobaczyć w przerwie minutową reklamę komputera Macintosh w reżyserii Riddleya Scotta. Koszt tej reklamy wyniósł 900 000 USD, co stanowiło wówczas astronomiczną kwotę. Dwa dni później na corocznym zebraniu udziałowców spółki, Steve Jobs zaprezentował komputer Macintosh 128K.

ProjektMacintosh narodził się już pod koniec lat 70-tych za sprawą pracownika firmy Apple –JefaRaskina. Celem tego projektu miał być tani i łatwy w użyciu komputer dla przeciętnego użytkownika. Nowy projekt wykorzystywał graficzny interfejs użytkownika zamiast wpisywania linijek kodu, co stanowiło dużą innowację. W 1981 r. Jef Raskin odszedł z firmy, a Steve Jobs przejął prace nad tym projektem.Efektem był nowy komputer sprzedawany wraz z dwiema aplikacjami – edytorem tekstuMacWrite i edytorem grafiki MacPaint w cenie 2495 USD.

W 1986 r. Steve Jobs ze względu na konflikty w firmie rozstał się z Apple na ponad 10 lat. Założył nową firmę - NeXTComputer.

W 1986 r. firma Apple wprowadziła na rynek kolejny komputer – Macintosh Plus po cenie 2600 USD, który stanowił udoskonalenie poprzedniego modelu. Przez najbliższe 4 lata cieszył się on dużym zainteresowaniem na rynku.

Kolejnym produktem Apple był Macintosh II, który wykorzystywał procesor firmy Motorola, udoskonaleniu uległa też grafika. Był on wyposażony w wewnętrzny dysk twardy, co stanowiło innowację w stosunku do wcześniejszych modeli komputerów tej firmy.

W firmie Apple został wydzielony odrębny segment zajmujący się oprogramowaniem.

W kolejnych latach wzrost postępu technologicznego i rosnąca konkurencja na rynku spowodowała obniżenie cen. W latach 90-tych trwała ogromna konkurencja między systemami operacyjnymi Macintosha a systemami Microsoft Windows. W efekcie spadła cena Maców. Model Macintosh Classic był sprzedawany za 999 USD. Powstało też wiele innych modeli Maca oraz nowa linia PowerBook.

W 1996 r. Apple przejęło firmę NeXT za 429 mln USD, dzięki czemu Steve Jobs powrócił do firmy, którą niegdyś założył.Rok po powrocie Jobsa do Apple, firma ta wprowadziła na rynek pierwszy komputer all-in-one o nazwie iMac. Standardem łączności w nowym urządzeniu stały się porty USB, a stacja dyskietek została zastąpiona przez CD. Nowe komputery okazały się ogromnym sukcesem. W ciągu 139 dni firma sprzedała ponad 800 tysięcy iMaców, a roczny zysk w 1998 r. wyniósł 309 mln USD.

W 1999 r. w sprzedaży pojawił się iBook– pierwszy notebook Apple przeznaczony na rynek konsumencki. W sprzedaży pojawiło się też wiele innych nowych produktów.

Od 2006 r. zaczęto wykorzystywać procesory Intela. Oprócz rozwijanego do tej pory systemu Mac OS, stało się też możliwe zainstalowanie systemu Windows na komputerach Apple.

9 stycznia 2007 r. na konferencji MacWorld Steve Jobs poinformował o zmianie pełnej nazwy spółki z Apple Computer Inc. na Apple Inc. Zapowiedział, ze firma skupi się nie tyle na komputerach, co raczej na innych urządzeniach mobilnych.

Wkrótce zaprezentowano iPhone’a. Chociaż nie było to pierwsze tego typu urządzenie na rynku, to wzbudziło ogromny entuzjazm nabywców swą prostotą, designem i dostępem do internetu. Prace nad nim rozpoczęły się w 2005 r. W kolejnych latach pojawiły się nowe wersje iPhone’ów firmy Apple.

Między 2001 r. a 2007 r. sprzedaż Maców stopniowo wzrastała. W III kwartale 2007 r. sprzedano ponad 2 miliony Maców. W kolejnym kwartale spółka Apple osiągnęła rekordowy przychód 10,17 mln USD, sprzedając ponad 22,7 mln iPodów, ponad 4 mln iPhonów oraz 2,5 mln Maców.

W kwietniu 2010 r. Steve Jobs zaprezentował iPada. Również nie było to pierwsze urządzenie tego typu na rynku, jednak to właśnie Apple odniosło największy sukces ze sprzedaży tego typu urządzeń. W ciągu pierwszych 80 dni po wprowadzeniu na rynek, sprzedano około 3 mln iPadów.

6 października 2011 r. Steve Jobs zmarł w wieku 56 lat, pozostawiając po sobie firmę o wartości ponad 300 mld USD. Obecnie CEO Apple jest Tim Cook.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk