• Odbierz prezent
Pięć lat więzienia za sprzedaż bitcoina bez licencji

Obywatel Stanów Zjednoczonych został uznany przez Sąd Federalny za winnego prowadzenia działalności wymiany i transferu pieniędzy za pośrednictwem popularnego serwisu LocalBitcoins. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 250 tys. dolarów, choć wyrok obecnie nie jest jeszcze prawomocny, jak poinformował Departament Sprawiedliwości USA w swoim oświadczeniu z poniedziałku 29 października.

 

Dwudziestojednoletni Jacob Burrell Campos jest oskarżony o świadczenie usług wymiany i transferów pieniężnych na dużą skalę bez posiadania odpowiednich uprawnień i licencji, a także bez przestrzegania regulacji AML/KYC (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy). Zarzut dotyczy okresu od stycznia 2015 r. do kwietnia 2016 r., kiedy to Campos oferował sprzedaż bitcoina (BTC) w serwisie LocalBitcoins, z której skorzystało łącznie ponad tysiąc rezydentów USA. Departament Sprawiedliwości ze względu na skale przedsięwzięcia, nazwał ten rodzaj działalności niezarejestrowaną giełdą kryptowalut.

Oskarżony dwudziestojednolatek wystawiał oferty na LocalBitcoins i kontaktował się ze swoimi klientami za pomocą zaszyfrowanych e-maili lub wiadomości SMS. Od każdej transakcji pobierał stosunkowo wysoką prowizję w wysokości ok. 5%, akceptując płatności w gotówce, jako polecenie wypłaty w bankomacie lub przez usługę MoneyGram.

 

Campos początkowo kupował bitcoiny na amerykańskiej, regulowanej giełdzie kryptowalut, jednak jego konto szybko zostało zawieszone ze względu na dużą liczbę transakcji. Z tego względu zdecydował się on na zakup BTC na giełdzie zarejestrowanej w Hong Kongu, na której w setkach transakcji zakupił łącznie środki o wartości przekraczającej 3 mln dolarów.

 

Zarobione pieniądze w gotówce następnie przewoził do Meksyku, w seriach poniżej 10 tys. dolarów, co jest górnym limitem wywozu gotówki z USA bez weryfikacji ich źródła.

 

Campos zgodził się na przekazanie rządowi USA ponad 820 tys. dolarów, które zarobił na swojej działalności. Mimo tego, grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności i 250 tys. dolarów grzywny.

 

LocalBitcoins jest międzynarodowym serwisem internetowym założonym w czerwcu 2012 r. w Finlandii. Pozwala na umieszczanie użytkownikom ofert bezpośredniego zakupu kryptowalut, w tym głównie BTC.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk