• Odbierz prezent
Piątkowe notowania giełdowe złota zyskują 2%

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia zakończyła się korzystnie dla obozu „byków” za Oceanem, a najważniejsze indeksy, zyskując w przybliżeniu 0,6%, ustanowiły kolejny raz z rzędu nowe historyczne maksima notowań, a indeks S&P 500 zamknął sesję powyżej okrągłego poziomu 3500 pkt. Piątkowe notowania wzmocniły pozytywny odbiór czwartkowego wystąpienia prezesa Fed, a nastroje dodatkowo poprawiał odczyt dochodów i wydatków Amerykanów za lipiec, które wzrosły o 1,9% m/m (w czerwcu wzrosły o 6,2% m/m) wobec konsensusu 1,6%.

Warto podkreślić, że wydatki konsumentów na towary powróciły już do poziomów sprzed pandemii, jednak wydatki na usługi wciąż nie wróciły do normy. Na zapowiedź braku reakcji w razie przejściowego przekroczenia przez inflację w USA poziomu 2% pozytywnie zareagowały notowania złota, które w piątek zyskało przeszło 2%.


Indeks blue chipów uległ w piątek niemal 1%-owej przecenie, nieco lepiej zachowały się indeksy II i III linii spółek (+0,3%). Z indeksu WIG20 najmocniej traciły spółki paliwowe oraz CD Projekt, który doświadczył korekty po 2 dniach solidnych wzrostów. Wśród mniejszych spółek ponadprzeciętnym wzrostem wyróżniły się jedynie notowania Kruka, który zaraportował znacząco wyższy zysk netto w stosunku do oczekiwań. Wśród notowań spółek z szerokiego rynku uwagę przyciągnął PCCEXOL, który zajął w piątek 8. miejsce pod względem wartości obrotu. Spółka co prawda podała lepsze wyniki r/r (zysk netto wzrósł o 22%), ale inwestorzy liczyli na gwałtowny skok zyskowności w segmencie produktów dezynfekcyjnych, który jednak nie nastąpił. Dzisiaj inwestorzy mogą zdyskontować raporty podane po piątkowej sesji - Comarch zaraportował 20,3 mln zł zysku netto w II kw. wobec konsensusu wynoszącego 23,6 mln zł, co jednak i tak stanowi subtelny wzrost r/r(o 0,4%). Analityków nieco rozczarował również Livechat Software – zysk netto za I kw. roku obrotowego wyniósł 20,8 mln zł wobec konsensusu 21,6 mln zł, jednak zaraportowany wynik netto i tak przewyższa ten z analogicznego okresu ubiegłego roku o 41,5%. Również rano wyniki za II kw. podał Famur, który w ramach zysku netto przewyższył konsensus o 5,4%, jednak r/r wykazał spadek o 85,8%. /Adam Dudoń/

WIG w układzie dziennym

Piątkowe notowania giełdowe złota zyskują 2% - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk