• Odbierz prezent
PGNiG ze wstępnymi wynikami finansowymi za I kwartał 2020 r.

21 maja spółka PGNiG przedstawiła wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Były one niższe niż przed rokiem, jednak okazały się wyższe od szacunków analityków.

 

21 maja po sesji na GPW spółka PGNiG przedstawiła szacunkowe wyniki za I kwartał 2020 r. Według szacunków spółki, skonsolidowane przychody wyniosły 13,76 mld zł wobec 14,3 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Okazały się one wyższe od szacunków analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 11,48 mld zł. W I kwartale szacunkowy zysk operacyjny wyniósł 1,21 mld zł wobec 1,43 mld zł rok wcześniej. Przewyższył on konsensus analityków, którzy spodziewali się zysku operacyjnego na poziomie 882 mln zł. Według szacunków PGNiG, w I kwartale spółka wypracowała zysk w wysokości 0,78 mld zł wobec 1,1 mld zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Osiągnięty przez spółkę zysk netto również okazał się wyższy od szacunków analityków na poziomie 511 mln zł.

Zysk EBITDA wyniósł 2,08 mld zł wobec 2,22 mld zł rok wcześniej. EBITDA segmentu Poszukiwanie i Wydobycie wyniosła 70 mln zł wobec 1,3 mld zł rok wcześniej, co w dużym stopniu wynika z odpisu, który obniżył wynik tego segmentu o 0,76 mld zł. Na wyniki tego segmentu wpłynęły też m.in. niższe notowania cen produktów, w tym ceny ropy naftowej Brent oraz ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Zysk EBITDA segmentu Obrót i Magazynowanie wyniósł 0,91 mld zł  wobec 70 mln zł straty przed rokiem. Zysk EBITDA segmentu Dystrybucja wzrósł do poziomu 0,77 mld zł wobec 0,63 mld zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA segmentu Wytwarzanie wzrósł do 0,42 mld zł wobec 0,4 mld zł przed rokiem.

W komunikacie dodano, że przedstawione dane mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Publikacja raportu za I kwartał jest zaplanowana na 4 czerwca.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk