• Odbierz prezent
PGNiG spółka

14 marca spółka PGNiG opublikowała raport roczny za 2018 r. Co wpłynęło na wyniki spółki?

 

14 marca przed sesją na GPW, spółka PGNiG opublikowała wyniki finansowe za 2018 r. W ujęciu skonsolidowanym przychody ze sprzedaży wyniosły 41,2 mld zł i były wyższe o 15% niż w 2017 r., kiedy wynosiły 35,9 mld zł. Wzrósł także zysk operacyjny bez uwzględnienia amortyzacji EBITDA. W 2018 r. wyniósł on 7,1 mld zł wobec 6,6 mld zł w 2017 r. Był to wzrost o 8%. Zysk na działalności operacyjnej EBIT wyniósł prawie 4,4 mld zł wobec 3,91 mld zł w 2017 r. Był to wzrost o ponad 12%. Zysk netto wyniósł w 2018 r. 3,2 mld zł wobec 2,9 mld zł w 2017 r. Wzrósł więc o 10% rok do roku. W 2018 r. zysk na akcję wyniósł 0,56 zł wobec 0,51 zł rok wcześniej.

W swej prezentacji dla inwestorów spółka poinformowała, że wolumen sprzedaży gazu w grupie kapitałowej PGNiG wyniósł 29 mld m3.

 

Spółka wskazała czynniki wpływające na wyniki finansowe: wzrost przychodów ze sprzedaży na skutek wysokich cen węglowodorów oraz rosnący koszt jednostkowy pozyskania gazu.

 

PGNiG w swej prezentacji ujęła kluczowe wydarzenia ważne dla spółki, jakie miały miejsce w 2018 r.

  • Zawarcie z polskim i duńskim operatorem systemu przesyłowego umowy o świadczenie usług przesyłu gazu w ramach projektu Baltic Pipe (styczeń)
  • Zatwierdzenie przez Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii dokumentacji geologicznej i planów zagospodarowania złóż Ærfugl i Skogul (maj)
  • Wydanie przez Trybunał Arbitrażowy wyroku częściowego ad hoc w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export w sprawie ceny za gaz w kontrakcie jamalskim (czerwiec)
  • Ogłoszenie zawarcia umów długoterminowych na dostawy LNG z Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC (październik)

 

Czytaj także: PGNiG - historyczna umowa z USA

Spółka PGNiG zawarła wieloletnie umowy na dostawę gazu z USA. Jak wyglądają szczegóły?  Handluj na rynku akcyjnym. Prowizja dla akcji z GPW tylko 0,20% min. 2,99 PLN  SPRAWDŹ 16 września spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowała w komunikacie, że podpisała dwie wiążące .. Czytaj
PGNiG - historyczna umowa z USA
  • Zawarcie umowy zakupu przez PGNiG Upstream Norway AS udziałów w złożu Tommeliten Alpha od Equinor Energy AS (październik)
  • Zaliczka na poczet dywidendy z zysku netto za rok 2018 w kwocie 405 mln zł, czyli 0,07 zł na jedną akcję (październik)
  • Zawarcie umowy długoterminowej na dostawy LNG z Cheniere Marketing International, LLP (listopad)
  • Zawarcie umowy długoterminowej na dostawy LNG z Port Arthur LNG, LLC (grudzień)
  • Nabycie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów w emiracie Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (grudzień)
  • PGNiG włączony do indeksu Stoxx Europe 600 publikowanego przez Deutsche Boerse Group (grudzień)

 

Przedstawione wyniki zostały przyjęte przez rynek bez większych emocji. W trakcie pierwszych godzin sesji na GPW cena akcji spółki PGNiG utrzymuje się na niewielkim plusie w okolicach 0,5%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk