• Odbierz prezent
PGNiG zapłaci wielomilionową karę. Sąd Najwyższy oddala skargę spółki

Sąd Najwyższy w czwartek 23 stycznia oddalił skargę kasacyjną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w sprawie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2015 r. Chodzi o karę finansową w wysokości ponad 10 mln złotych, nałożoną na spółkę za nie zastosowanie się do zaleceń Urzędu i unikanie wprowadzania korzystnych zapisów w umowie dla swoich klientów. Decyzja Sądu Najwyższego jest ostateczna i prawomocna, co oznacza że PGNiG będzie musiało zapłacić karę.

 

W październiku 2015 r. UOKiK nałożył na PGNiG karę w wysokości 10,4 mln złotych za niezastosowanie się do zaleceń wydanych już w 2013 r. Chodziło o usunięcie z umów dla klientów korporacyjnych zapisów uniemożliwiających zmniejszenia ilości zamawianego gazu w przyszłych latach. PGNiG miał zastosować się do decyzji Urzędu do maja 2014 r. Spółka rzeczywiście wprowadziła zmiany, jednak dodała również zapis o minimalnej rocznej ilości gazu, jaka można zamówić, co w przypadku niespełnienia limitu groziło karami umownymi.

 

Wg Sądu Najwyższego, decyzja o nałożeniu kary finansowej na PGNiG przez UOKiK była zasadna, co oznacza że spółka będzie musiała zapłacić ponad 10 mln złotych, po wyczerpaniu wszystkich możliwości apelacji.

 

Nie jest to pierwsza kara finansowa dla PGNiG od urzędu antymonopolowego. UOKiK w 2012 r. nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 60 mln złotych za utrudnianie firmie NowyGaz wejścia na rynek sprzedaży detalicznej gazu ziemnego i bezpośredniego konkurowania z PGNiG.

 

Dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego nie ma znaczącego wpływu na sytuacje spółki, nie powinna też wywołać zauważalnej reakcji akcjonariuszy. PGNiG obecnie notowany jest po 3,9260 PLN, co jest spadkiem o niecały procent.

Czytaj także: PGNiG zainwestuje do 100 milionów złotych w startupy, a kurs spada najniżej od siedmiu lat

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało w środę 11 grudnia o powołaniu spółki zależnej PGNiG Ventures, która będzie funkcjonować na zasadach funduszu venture capital. Spółka przeznaczy na inwestycje do 100 milionów złotych w ciągu najbliższych sześciu lat. Informacja ta nie zatrzyma.. Czytaj
PGNiG zainwestuje do 100 milionów złotych w startupy, a kurs spada najniżej od siedmiu lat

 

Notowania: Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PGN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk