• Odbierz prezent
PGNiG zainwestuje do 100 milionów złotych w startupy, a kurs spada najniżej od siedmiu lat

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało w środę 11 grudnia o powołaniu spółki zależnej PGNiG Ventures, która będzie funkcjonować na zasadach funduszu venture capital. Spółka przeznaczy na inwestycje do 100 milionów złotych w ciągu najbliższych sześciu lat. Informacja ta nie zatrzymała spadków PGNiG, które na środowej sesji traci niemal 2%, osiągając poziomy siedmioletnich minimów. 

 

PGNiG Ventures będzie podmiotem inwestującym w startupy, które mają sprawdzony model biznesowy i konkretny produkt, ale nie znajdują się jeszcze w fazie osiągania wzrostów przychodów. Inwestycje w spółki z potencjałem wzrostowym docelowo mają przynieść zysk samemu PGNiG.

Fundusz VC będzie inwestował w maksymalnie cztery projekt każdego roku, angażując się maksymalnie w zakup 20% udziałów, których wartość nie przekroczy 15 mln złotych na pojedynczy podmiot, nie ograniczając się wyłącznie do spółek z kraju. PGNiG Ventures będzie skupiał się na projektach rozwijających technologie lub tworzących produkty, które mogą być wykorzystane w branży energetycznej, w której operuje PGNiG. Horyzont inwestycyjny został ustalony na maksymalnie 10 lat, zaś kapitał przeznaczony na inwestycje w ciągu najbliższych sześciu lat na 100 mln złotych.

 

Inicjatywa PGNiG wydaje się interesująca, jednak kwota 100 mln złotych rozłożona aż na sześć lat daje niewielkie szanse na istotne dla grupy kapitałowej stopy zwrotu osiągane z poczynionych przez PGNiG Ventures inwestycji.

 

Na środowej sesji kurs akcji PGNiG osiągnął najniższe poziomy od 2012 r. Aktualnie wynosi on 4,0600 PLN, co jest spadkiem o 1,98%. Spółka znajduje się w silnym trendzie spadkowym od początku lutego tego roku, spadając z poziomu powyżej 7 PLN.

Czytaj także: GPW uruchomi platformę dla start-upów opartą na blockchain

Już na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie nowa platforma crowdfundingowa, rozwijana przez warszawską giełdę o nazwie GPW Private Market. Będzie ona skierowana głównie do start-upów i młodych niepublicznych spółek, które chcą pozyskać kapitał na rozwój, zaś jej funkcjonowanie zostanie opa.. Czytaj
GPW uruchomi platformę dla start-upów opartą na blockchain

 

Notowania: Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PGN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk