• Odbierz prezent
PGNiG z wynikami za III kwartał 2020 r. Imponujący zysk, a akcje spółki na minusie

19 listopada spółka PGNiG opublikowała wyniki kwartalne. Były one zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Spółka odnotowała niższe przychody, spadek kosztów i imponujący wzrost zysku.

 

19 listopada przed sesją na GPW Grupa PGNiG opublikowała raport finansowy za III kwartał 2020 r. W III kwartale przychody wyniosły 6,39 mld zł wobec 7,03 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi spadek o 9% rok do roku. Koszty operacyjne spadły o 19% rdr i wyniosły 5,06 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 1,33 mld zł wobec 803 mln zł rok wcześniej, co stanowi wzrost o 66% rdr. Zysk operacyjny wyniósł 588 mln zł w porównaniu do 134 mln zł przed rokiem. Był wyższy o 339% niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W III kwartale PGNiG wypracowało zysk netto w wysokości 116 mln zł. Osiągnięty zysk był wyższy o 729% niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku, w którym wyniósł 14 mln zł.

Spółka poinformowała, że spadek przychodów w III kwartale był spowodowany przede wszystkim niższymi cenami węglowodorów na  globalnym rynku, co ma związek ze spowolnieniem gospodarczym. Jednocześnie jednak znaczące obniżenie kosztów pozyskania paliwa pozwoliło spółce uzyskać imponujące zyski.

Wyniki uzyskane przez PGNiG były zgodne z wcześniejszymi szacunkami. W pierwszej godzinie czwartkowej sesji na GPW kurs akcji PGNiG jest notowany na minusie o 0,86%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk