• Odbierz prezent
PGNiG obniża ceny gazu. Ile zaoszczędzimy?

16 czerwca poinformowano o zmianie taryf cen gazu. Ile uda nam się zaoszczędzić?

 

16 czerwca w swym komunikacie Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że zatwierdził nowe taryfy dla PGNiG Obrót Detaliczny. Zmiana ta będzie dotyczyła wyłącznie gospodarstw domowych. W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6%, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Do obniżki przyczyniły się niższe ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

 

Co to oznacza dla odbiorców?

W komunikacie dodano wyjaśnienie, że odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG Obrót Detaliczny, oprócz cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą też opłaty za jego transport (dystrybucję). Te dwa ostatnie pozostaną na niezmienionym poziomie. W efekcie łączne płatności będą niższe, ale nie spadną aż tak jak sama cena gazu.

W dalszej części poinformowano, że dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz do przygotowywania posiłków (taryfa W-1.1) płatność za gaz będzie niższa o 4,85%. W tym przypadku obniżka kwotowo wyniesie 1,02 zł miesięcznie. W przypadku taryfy W-2.1 płatność ulegnie obniżeniu o 6,67% (o kwotę 6,33 zł miesięcznie). Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości gazu, a więc przy ogrzewaniu mieszkań (taryfa W-3.6). W tym przypadku obniżka wyniesie 7,05%, a kwotowo 19,45 zł miesięcznie.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk