• Odbierz prezent
PGE wycofuje się z budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka. Enea i Energa zostają na lodzie

Spółka Grupa PGE we wtorek 19 listopada poinformowała o odstąpieniu od negocjacji w sprawie współpracy przy budowie bloku energetycznego w Ostrołęce. Oznacza to, że ogromna i kontrowersyjna inwestycja będzie musiała zostać zrealizowana wyłącznie ze środków finansowych spółek Enea i Energa. Wciąż jednak pod znakiem zapytania stoi samo powstanie ostatniego tak dużego węglowego bloku energetycznego w tej części Europy.

 

Budowa bloku węglowego C o mocy do 1000 MW (megawatów) w Ostrołęce to wspólna inwestycja spółek Enea i Energa, realizowana przez powołaną do tego celu spółkę o nazwie Elektrownia Ostrołęka. Prace rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku, jej generalnymi wykonawcami są firmy GE Power i Alstorm Power Systems, zaś zakończenie budowy i oddanie bloku do użytku planowane jest na 2023 r.

Zarówno Enea, jak i Energa zadeklarowały sfinansowanie projektu kwotami przynajmniej 1 mld złotych. Na początku stycznia do negocjacji ws. współpracy przy budowie bloku C w Ostrołęce dołączyło PGE. W międzyczasie (w sierpniu) budowa została wstrzymana przez wyrok sądu po tym jak fundacja ClientEarth, będąca akcjonariuszem Enei, zaskarżyła decyzje o jej rozpoczęciu.

 

Grupa PGE we wtorek podjęła zaś decyzję o rezygnacji ze współpracy przy budowie bloku w Elektrowni Ostrołęka, nie podając przyczyny tej decyzji i lakonicznie informując o planach koncentracji na własnych projektach energetycznych w najbliższych latach.

 

Przyczyną rezygnacji PGE mógł być sam kontrowersyjny charakter tej ogromnej inwestycji. Jej budowa ma pochłonąć 6 mld złotych, wciąż jednak nie wiadomo kto ją sfinansuje. Pod znakiem zapytania stoi rentowność bloku węglowego o takiej specyfikacji - większość ekspertów zwraca uwagę, że inwestycja nigdy się nie zwróci i nie będzie na siebie zarabiać. Ostatnia kwestia związana jest z aspektami ekologicznymi, dziś już bowiem nigdzie w Europie nie buduje się tak dużych bloków węglowych ze względu na ich wpływ na środowisko.

Warto dodać, że zarządzana przez PGE Elektrownia Bełchatów jest aktualnie największym emitentem dwutlenku węgla w tej części świata.

Czytaj także: PGE ze znaczną poprawą wyników - prawie 30% wyższy zysk niż rok temu

Polska Grupa Energetyczna we wtorek 12 listopada po zakończeniu sesji opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one znacznie lepsze niż rok temu, zarówno pod względem zysków, jak i przychodów, co było zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki. Mimo tego, że optymistyczne wy.. Czytaj
PGE ze znaczną poprawą wyników - prawie 30% wyższy zysk niż rok temu

 

Notowania: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSXV:PGE/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk