• Odbierz prezent
PGE prawie 20% w górę, Tauron też z dwucyfrowym wzrostem! Orange i CD Projekt na solidnym plusie. Santander i mBank na czerwono. Podsumowanie sesji na GPW

Pierwsza w tym tygodniu sesja na GPW upłynęła w optymistycznym nastroju, wspieranym lepszymi od oczekiwań danymi z polskiej gospodarki dotyczącymi produkcji przemysłowej i wskaźnika PPI.

Na koniec notowań wartość indeksu WIG20 wyniosła 1840,60 pkt, co stanowi wzrost o 2,48%. mWIG40 zyskał 1,81%, a sWIG80 1,27%. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył dzień wzrostem o 2,2%.

 

PGE, Tauron i Enea mocno w górę

Na poniedziałkowej sesji mocno zyskiwały spółki energetyczne. Przyczyną tych wzrostów były nieoficjalne informacje w mediach dotyczące planów rządu na temat połączenia PGE, Tauronu i Enei w jeden koncern przy jednoczesnym wyłączeniu z ich balansów elektrowni węglowych. W planach jest również utworzenie specjalnej agencji, która przejmie elektrownie na węgiel.

Liderem wzrostów była PGE. Kurs akcji spółki wystrzelił o 19,65%. Na koniec notowań za akcje PGE płacono 8 zł. Tauron też zakończył sesję dwucyfrowym wzrostem, zyskując 15,66%. Na zamknięciu cena akcji spółki wyniosła 2,88 zł.

Enea też dzisiaj mocno zyskiwała. Na koniec sesji za akcje spółki płacono 8 zł, co stanowi wzrost o 10,57%.

 

Orange, KGHM i CD Projekt na solidnym plusie

Wśród pozostałych spółek wyróżniała się spółka telekomunikacyjna Orange, która kontynuowała solidny wzrost z ubiegłego tygodnia. Kurs akcji Orange wzrósł dzisiaj o 6,44%. Na zamknięciu akcje spółki kosztowały 7,69 zł.

CD Projekt też zakończył dzisiejszą sesję na mocnym plusie, zyskując 5,96%. Na koniec notowań za akcje spółki płacono 393,10 zł.

KGHM też dzisiaj mocno zyskał. Na zamknięciu cena akcji spółki wyniosła 110,60 zł, co stanowi wzrost o 3,12%.

 

Santander i mBank w dół, PKO BP i Pekao zyskują

Wśród banków panowały dzisiaj mieszane nastroje. Kurs akcji Santander Bank Polska spadł o 2,58%. Na koniec notowań za akcje banku inwestorzy płacili 162,10 zł. mBank stracił 1,32%. Na zamknięciu akcje banku kosztowały 209,80 zł. Alior Bank zakończył dzień na minusie o 0,65%. Wśród największych spółek z sektora bankowego najlepiej dzisiaj wypadł PKO BP. Na koniec notowań za akcje banku płacono 23,80 zł, co stanowi wzrost o 1,71%. Bank Pekao też zakończył sesję po zielonej stronie rynku, zyskując 0,94%. Na koniec notowań cena akcji Pekao wyniosła 55,90 zł.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk