Advertisement
  • Odbierz prezent
PGE i TAURON zalane czerwienią. Ponad 200-procentowe wzrosty topnieją w szybkim tempie

Oba giganty sektora energetycznego miały wymarzone odbicie po pandemicznej wyprzedaży na giełdach. Od połowy marca do końca lipca PGE i TAURON zyskały grubo ponad 200%. Potem przyszła korekta, która trwa w najlepsze. Notowania spółki TAURON spadły z ponad 3 PLN na 2.10 PLN. PGE zanotowała spadki z poziomu 8.50 PLN na 5.55 PLN po piątkowej sesji.

PGE z miejscem na spadki

Spółka PGE miała swój debiut giełdowy w 2009 zaliczając na pierwszej sesji wzrost o 13%. Za jedną akcję inwestorzy płacili wówczas prawie 26 PLN. Na wykresie w szerokiej tygodniowej perspektywie widać doskonale, że od dnia debiutu notowania znajdują się w trendzie spadkowym z kilkoma korektami wzrostowymi rzędu 5-8 PLN. I właśnie z taką korektą mieliśmy do czynienia od marca do lipca, kiedy kurs wzrósł z ok. 2.50 do ok. 8.50 PLN za akcję. Z technicznego punktu widzenia spadki mogą być kontynuowane do okolic 4.80, gdzie znajduje się poziom wsparcia wynikający z wcześniejszych lokalnych szczytów. Nakłada się tam również zniesienie 61.8% Fibo całego ruchu wzrostowego, co wzmacnia poziom 4.80 jako ewentualne wsparcie. Najbliższy opór dla wzrostów na razie to okolice 6.30, przy czym widać jak rynek tworzy prospadkową strukturę coraz niższych szczytów i dołków, co sugeruje dalsze spadki.

 Wykres 1. Notowania akcji spółki PGE, interwał dzienny

Wykres 1. Notowania akcji spółki PGE, interwał dzienny

Czy poziom 2 PLN zatrzyma spadki na Tauronie?

Również w przypadku Taurona wykres długoterminowy nie pozostawia złudzeń. Notowania spółki po debiucie w czerwcu 2010 wzrosły z poziomu ok. 5 do prawie 7 PLN, jednak od grudnia 2010 dominuje trend spadkowy. Tauron, podobnie jak PGE, wykonuje regularne korekty wzrostowe, ale w tym przypadku są one rzędu 1.6-2 PLN. Od lokalnego szczytu w lipcu 2020 akcje potaniały o ponad 50% a to może nie być koniec. Na wykresie widoczna jest formacja głowy z ramionami odwracająca trend wzrostowy. Teoretyczny zasięg spadków to wysokość od głowy formacji do linii szyi (zasięg zaznaczono czerwonym prostokątem). Gdyby zasięg się wypełnił, kurs znalazłby trwalsze wsparcie na poziomie 1.70 PLN. Wcześniej jednak jest ważny poziom wsparcia przy 1.90 PLN wynikający z wymienności funkcji – wcześniejsze poziomy oporu stają się poziomami wsparcia.

 Wykres 2. Notowania akcji spółki TAURON, interwał dzienny

Wykres 2. Notowania akcji spółki TAURON, interwał dzienny

Notowania: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSXV:PGE/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk