• Odbierz prezent
Sąd Petrolinvest vs. KNF
Z artykułu dowiesz się:

- O zaskarżeniu przez Petrolinvest do sądu decyzji KNF o wyrzuceniu z GPW
- o kursie akcji Petrolinvest

Petrolinvest pozostaje nieugięty i skarży decyzję Komisji Nadzoru Finansowego do sądu. Kurs akcji Petrolinvest załamał się po tym, gdy KNF podjęła decyzję o wyrzuceniu Spółki z Giełdy i nałożeniu na niej 800 tys. zł kary finansowej. Czy Petrolinvest może się jeszcze uratować przed wyrzuceniem z GPW?

 

Decyzja KNF

Jak informowaliśmy w ubiegłym miesiącu, Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o wykluczeniu akcji Petrolinvest z obrotu. Kurs akcji spadł wtedy z ponad 8 zł, do mniej niż 3 zł.

Powodem podjęcia tej decyzji było nienależyte, zdaniem KNF, wykonywanie obowiązków informacyjnych przez Spółkę (przeczytaj także o decyzji KNF w kontekście (nie)sprawności działania instytucji państwowych).

 

Petrolinvest się nie poddaje

Niebawem po ogłoszeniu decyzji KNF, Spółka ogłosiła, że Zarząd analizuje możliwość zaskarżenia decyzji Komisji. Jakiś czas później dowiedzieliśmy się, że możliwe jest ubieganie się przez Petrolinvest o wejście na NewConnect.

Nie było jednak wiadomo, czy z rozważań Zarządu Spółki może coś wyniknąć. Jak widać, pojawił się pierwszy owoc tych rozważań, w postaci skargi na decyzję KNF, o której Spółka poinformowała w raporcie 30/2017. Skarga została wniesiona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wraz ze skargą, został złożony wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji KNF. Przesłanką do wstrzymania decyzji miałoby być m.in. „niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody akcjonariuszom Spółki oraz spowodowania innych nieodwracalnych skutków”.

Wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, został złożony do KNF oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (w razie nieuwzględnienia wniosku przez KNF).

 

Czy Petrolinvest może się obronić?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje się, że dużo może zależeć od dobrej woli KNF oraz czasu reakcji WSA w Warszawie. Warto jednak pamiętać, że Komisja poinformowała, iż wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji. Jednakże, zarówno KNF, jak i odpowiedni sąd, mogą wstrzymać jej wykonanie. Jeżeli jednak Petrolinvest nie uda się w odpowiednim czasie doprowadzić do wstrzymania wykonania decyzji, to z dniem 29 czerwca 2017 r. nastąpi wykluczenie akcji z obrotu na rynku regulowanym.

Tak, czy inaczej, od tej batalii zależą dalsze losy Spółki. Krew raczej nie poleje się przed sądem. "Polać" mogą się za to duże pieniądze. Pozostaje jednak pytanie, w którą stronę popłynie strumień pieniędzy.

 

Jak zareagowali inwestorzy?

Kurs akcji Petrolinvest otworzył się dziś na plusie, jednak szybko zaczął spadać i dość długo znajdował się pod kreską. Przed godziną 12:00 nastąpiło uspokojenie nastrojów i kurs Petrolinvest wrócił do swojej pierwotnej wartości.

 

 Kurs akcji Petrolinvest 16-06-2017

 

Dalsze kształtowanie się kursu akcji Petrolinvest w najbliższym czasie, zależy w największej mierze od skuteczności działań mających na celu wstrzymanie wykonania decyzji KNF. W związku z tą sytuacją, inwestowanie w akcje Petrolinvest wydaje się obarczone wysokim ryzykiem.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk