• Odbierz prezent
Flintstonowie - Petrolinvest
Z artykułu dowiesz się:

- O ciągu dalszym sprawy wykluczenia Petrolinvest z GPW
- o możliwości wejścia Spółki na NewConnect
- o prawdopodobnej dacie ostatniego notowania Petrolinvest na GPW
- o kursie akcji Spółki

Petrolinvest S.A. została wyrzucona z Giełdy decyzją Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka zapowiedziała zaskarżenie decyzji. Ponadto projekty uchwał Walnego Zgromadzenia sugerują, że spółka może chcieć ubiegać się o wprowadzenie swoich akcji do Alternatywnego Systemu Obrotu NewConnect.

 

Flinstonowie a Giełda

Zastanawiacie się skąd taka grafika główna? Po pierwsze, mamy Dzień Dziecka. Po drugie, pomysł wejścia na NewConnect, po wyrzuceniu z Giełdy przywodzi mi na myśl pewną kreskówkę. Mam nadzieję, że widzieliście kiedyś "Flintstonów". W scenie rozgrywającej się podczas wyświetlania napisów końcowych, wraz z rodziną Flintstonów, do ich domu wchodzi prehistoryczne zwierzę. Fred Flintstone wynosi nieproszonego gościa przez drzwi. Zwierzak nie daje sobie jednak w kaszę dmuchać. Do domu wskakuje oknem, po czym odpłaca właścicielowi pięknym za nadobne.

 

 

Skąd to skojarzenie? KNF wykluczyła akcje Petrolinvest z obrotu na rynku regulowanym. Można więc powiedzieć, że Spółka została wyrzucona za giełdowe drzwi. Próba wejścia na NewConnect w tej sytuacji wydaje się próbą ponownego wskoczenia na rynek. Skoro drzwi wejściowe są zamknięte, warto spróbować poszukać innych wejść.

 

Skąd pomysł, że spółka wejdzie na NewConnect?

Możliwość wejścia spółki na NewConnect, to nie jedynie teoretyczne rozważania. W projekcie Uchwały nr 13 Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki jest mowa o wyrażeniu przez WZA zgody na ubieganie się przez spółkę o wprowadzenie akcji na NewConnect. Z treścią projektów uchwał znajduje się w załączniku do raportu 28/2017.

 

Kiedy odbędzie się ostatnie notowanie akcji Petrolinvest na GPW?

Jak poinformowała KNF w komunikacie z 31 maja 2017 r. ostatnim dniem notowania akcji Petrolinvest na GPW powinien być 28 czerwca 2017 r. Spółka poinformowała, że rozważa zaskarżenie decyzji KNF. Komisja Stwierdziła jednak w komunikacie, że wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji. Możliwość wstrzymania decyzji jednak istnieje i jest zależna od decyzji organu wydającego decyzję lub sądu.

 

Problemy spółki

Spółka popadła w spore tarapaty, w związku z nienależytym (zdaniem KNF) wykonywaniem obowiązków informacyjnych. Więcej o historii problemów spółki oraz o tym jak instytucje państwowe reagowały na nie możesz przeczytać w artykule na temat sprawności działania instytucji państwowych.

 

Reakcja rynku - Yabba dabba doo!

Rynek zareagował znacznym wzrostem kursu akcji Petrolinvest. Prawdę mówiąc, jestem nieco zdziwiony. Dość sceptycznie podchodzę do szans wejścia Spółki na NewConnect, choć oczywiście niczego nie można wykluczyć. Kurs akcji spółki zyskuje naprawdę dużo. Po 11:30 kurs zyskiwał na wartości o ponad 30%. Być może cześć inwestorów w reakcji na tę informację krzyknęła "Yabba dabba doo!".

 

Kurs akcji Petrolinvest 1d - 01-06-2017

 

Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż wartość kursu akcji spółki jest wielokrotnie niższa niż przed ogłoszeniem decyzji KNF.

 

Kurs akcji Petrolinvest 5d - 01-06-2017

 

(źródło grafiki głównej: commons.wikimedia.org, autor: Nevit Dilmen)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk