• Odbierz prezent
Petro - obywatele Wenezueli będą zmuszeni do używania kryptowaluty

Rząd Wenezueli planuje walczyć z emigracją z kraju. W związku z tym ma zamiar wprowadzić nowe rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość nabycia paszportu wyłącznie za kryptowalutę Petro.

 

5 października wiceprezydent WenezueliDelcy Rodriguez poinformowała na konferencji prasowej o nowych planach rządu. Mają one na celu ograniczenie emigracji z kraju. Powołano służby mające na celu wzmożoną ochronę granic. W planach jest też rozwiązanie utrudniające uzyskanie paszportu.

Szacuje się, że codziennie Wenezulę opuszcza około 5000 osób. Główną przyczyną emigracji jest kryzys ekonomiczny. Od 2015 r. kraj opuściło 1,9 mln osób, gdy za czasu rządu prezydenta Nicolasa Maduro kryzys uległ zaostrzeniu. Ogromnym problemem są niedobory artykułów żywnościowych, wody, energii elektrycznej i leków. Warto wspomnieć, że według informacji portalu Cryptovest, waluta Wenezueli – boliwar straciła na wartości w tym roku około 99%, a roczna inflacja jest szacowana na 200%.  

Nowa polityka rządu odbiera ludziom ostatnią nadzieję na ucieczkę z ogarniętego kryzysem kraju.

Zgodnie z nowym projektem, obywatele Wenezueli nie będą mogli od przyszłego miesiąca nabywać paszportów za tradycyjną walutę – boliwary. Jedyną możliwością będzie zakup paszportu za kontrowersyjną kryptowalutę rządową – Petro.

8 października wiceprezydent kraju poinformowała, że cena wydania nowego paszportu wyniesie 2 Petro, a jego przedłużenia 1 Petro.

Chociaż wprowadzenie nowego rozwiązania jest planowane już w przyszłym miesiącu, wiele szczegółów wciąż nie jest jeszcze znanych. Jak dotąd nie ma jeszcze informacji dotyczących tego, w jaki sposób obywatele Wenezueli będą mogli nabyć tę kryptowalutę i jaka byłaby jej wartość na rynku. Zwraca się uwagę na to, że nie wiadomo, czy Petro będzie przedmiotem wolnego handlu na międzynarodowych giełdach.

We whitepaperze projektu Petro określono, że 1 Petro ma być ekwiwalentem 1 baryłki ropy naftowej. Jak zwraca uwagę portal Cryptovest, cena 1 baryłki wenezuelskiej ropy wynosi 74,90 USD, stąd też cena paszportu prawdopodobnie wyniesie około 149,80 USD. Nie jest łatwo mieszkańcom kraju odłożyć taką kwotę, biorąc pod uwagę, że minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę wynosi tam około 30 USD.

 

Czytaj także: Petro na arenie międzynarodowej - Wenezuela chce wprowadzić kontrowersyjny token do globalnego handlu

Petro - wprowadzony do obrotu w sierpniu, pierwszy w historii rządowy token oparty na technologii blockchain, wg zapewnień prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro ma nie tylko wyciągnąć kraj z potężnej hiperinflacji, ale także stać się środkiem międzynarodowej wymiany gospodarczej, akceptowanym przez .. Czytaj
Petro na arenie międzynarodowej - Wenezuela chce wprowadzić kontrowersyjny token do globalnego handlu

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk