• Odbierz prezent
Petro na arenie międzynarodowej - Wenezuela chce wprowadzić kontrowersyjny token do globalnego handlu

Petro - wprowadzony do obrotu w sierpniu, pierwszy w historii rządowy token oparty na technologii blockchain, wg zapewnień prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro ma nie tylko wyciągnąć kraj z potężnej hiperinflacji, ale także stać się środkiem międzynarodowej wymiany gospodarczej, akceptowanym przez kraje eksportujące i importujące towary z Wenezueli.

 

Podczas zeszłotygodniowego wystąpienia w rządowej telewizji poświęconego sytuacji gospodarczej kraju, Nicolás Maduro zapowiedział wprowadzenie tokenu Petro (PTR) do obsługi międzynarodowych umów handlowych, rozpoczynające się od października. Deklaracja prezydenta Wenezueli pojawiła się, mimo powszechnych wątpliwości co do chęci akceptowania tokenu Petro przez rządy innych krajów.

Dużą przeszkodą w planach globalnej ekspansji Petro jest radykalna ustawa z 19 marca, podpisana przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, która nie tylko delegalizuje PTR na terenie Stanów Zjednoczonych, ale również zakłada możliwość nałożenia sankcji gospodarczych na kraje, które będą przyjmować rozliczenia w wenezuelskim tokenie.

 

Maduro przyznał, że wykorzystanie Petro w globalnym handlu jest planem ekonomicznej odbudowy kraju, który od krachu na rynku ropy w 2014 r. jest ogarnięty wciąż postępującą hiperinflacją.

 

Jak dotąd żaden kraj oficjalnie nie zadeklarował chęci rozliczania się z Wenezuelą za pomocą cyfrowego tokenu PTR, zaś wszystkie dotychczasowe zapewnienia rządu Wenezueli o współpracy w tym zakresie z innymi gospodarkami (m.in. Rosji oraz Indii) nie zostały potwierdzone przez drugą stronę.

W tej sprawie pojawił się również wątek polski - w marcu, wg zapewnień wenezuelskiego rządu, zainteresowanie akceptowaniem Petro w handlu międzynarodowym (m.in. produktów spożywczych) wyraziła właśnie Polska. W ciągu kilku godzin informacja została jednak zdementowana zarówno przez polskie Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Petro jest cyfrowym tokenem opartym na technologii platformy NEM (XEM). Pierwsze rządowe ICO w historii trwało od 20 lutego do 19 marca. Petro docelowo ma być stable-coinem, czyli tokenem który odzwierciedla cenę baryłki wenezuelskiej ropy naftowej, jednak jego wartość została  przez Wenezuelski Bank Centralny ustalona na 60 dolarów za token.

 

Więcej informacji na temat kontrowersyjnego tokenu Wenezueli:

Czytaj także: Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

Wenezuela, kraj w Ameryce Południowej rządzony przez socjalistyczny reżim prezydenta Nicolása Maduro, który od wielu lat bezskutecznie walczy z własna niegospodarnością i pogłębiającą się hiperinflacją, szuka ostatniej deski ratunku w walucie cyfrowej, sprytnie wykorzystując popularność „kryptowalut.. Czytaj
Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk