• Odbierz prezent
Perspektywy dla złota i srebra pozostają wzrostowe. Dolar w centrum uwagi

Poniedziałkowa sesja na rynkach surowcowych minęła pod znakiem dużego uzależnienia notowań surowców od sytuacji na rynkach walut. W centrum uwagi był amerykański dolar, który zyskiwał na wartości, wywierając tym samym presję na spadek notowań surowców. Najwyraźniej był on widoczny na rynkach metali szlachetnych, głównie złota i srebra, jednak nie były one wyjątkiem: siła dolara przyczyniła się także do spadków notowań ropy naftowej, miedzi oraz wielu towarów rolnych.

Najwięcej emocji wzbudzała sytuacja na rynkach złota i srebra. W przypadku złota, kontrakty na ten kruszec straciły na wartości 2,60%, co sprawiło, że zakończyły sesję w okolicach 1910 USD za uncję. To i tak dla wielu inwestorów był pocieszający wynik, ponieważ w czasie trwania poniedziałkowej sesji cena złota przejściowo zeszła nawet poniżej 1900 USD za uncję.

Jeszcze dynamiczniejsze zmiany zachodziły na wykresie cen srebra. Notowania kontraktów na ten metal spadły o ponad 10% do okolic 24,40 USD za uncję, ale przejściowo znajdowały się już nawet poniżej 24 USD za uncję. W przypadku srebra istotne było również to, że w dół przebity został poziom wsparcia w okolicach 26,70-26,80 USD za uncję.

Perspektywy dla złota i srebra pozostają wzrostowe - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Perspektywy dla złota i srebra pozostają wzrostowe - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com

We wtorek ceny złota i srebra uspokoiły się. Jednak budzą się pytania co dalej?, czyli pytania o perspektywy dla notowań obu metali. Jedno jest pewne - trend wzrostowy na rynkach metali szlachetnych definitywnie się nie zakończył. Mimo przejściowej siły amerykańskiego dolara, perspektywy dla USD w długoterminowym ujęciu pozostają wątłe. To z kolei sprawia, że perspektywy dla notowań złota i srebra w dłuższym ujęciu pozostają wzrostowe.

W przypadku szlachetnych kruszców istotne znaczenie ma także kwestia pandemii. Na razie problem ten pozostaje nierozwiązany, a to sprzyja utrzymywaniu się cen złota, a tym samym również srebra, na wysokich poziomach. Złoto jest bowiem traktowane przez wielu inwestorów jako „bezpieczna przystań” na rynkach finansowych.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.09.22

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk