• Odbierz prezent
Perspektywy dla giełdy akcji w 2020 roku

Wiele zagrożeń pojawiło się w mijającym roku, wśród których na plan pierwszy wysuwały się nieustannie, przede wszystkim wojny handlowe Donalda Trumpa oraz perspektywa tzw. „twardego Brexitu”. W wakacje pojawił się kolejny, poważny straszak w postaci tzw. „odwróconej krzywej rentowności”, która statystycznie poprzedza początek recesji o ok. 18 miesięcy. Na polskim rynku natomiast, straszono inwestorów skutkami wyroku TSUE, skrajnie niekorzystnym dla sektora bankowego. Giełda akcji jednak potrafi dyskontować takie negatywne wydarzenia i ich skutki odpowiednio wcześniej i w momencie ich materializacji już nie spada, a wręcz zaczyna rosnąć, powodując efekt tzw. „short squeeze” czyli wyciskania pozycji na spadki. 

Tak też się stało we wrześniu zarówno w Polsce, jak i w USA – rynek zaczął rosnąć pomimo utrzymujących się obaw i potencjalnych zagrożeń. Amerykański indeks S&P 500 rósł od września, bijąc swój rekord historyczny na 3028 pkt. pod koniec października. Po raz kolejny sprawdziła się stara, giełdowa zasada, która brzmi – „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, polegająca na tym, że giełda te najgorsze wydarzenia dyskontuje w cenach akcji odpowiednio wcześniej a później rośnie wyprzedzając poprawę koniunktury. Później, podczas gdy w mediach podawane są same pozytywne wiadomości, indeksy giełdowe już paradoksalnie nie rosną, a przynajmniej ich wzrost jest już mocno ograniczony i stonowany. 

Na naszym rynku ta opisana wyżej zasada idealnie zadziałała po ogłoszeniu werdyktu TSUE, bardzo przecież niekorzystnego dla banków. Ku zdziwieniu większości obserwatorów, akcje banków i to tych najbardziej narażonych wręcz rosły, bo wcześniej rynek przereagował i przecenił je zbyt mocno. Tak właśnie działa rynek akcji i jeśli ktoś nie rozumie się tych podstawowych zasad, to ma bardzo duże problemy w zarabianiu na giełdzie w długim terminie. Ma to oczywiście związek z drugą zasadą, która warto przytoczyć w tym miejscu jest słynne powiedzenie Warrena Buffetta – „bądź chciwy, gdy inni się boją, bój się, gdy inni są chciwi”. Gdyby ludzie uświadomili sobie tylko tę jedną regułę i konsekwentnie ją stosowali przez kilkadziesiąt lat, to mielibyśmy już z pewnością całe mnóstwo następców wielkiego inwestora z USA. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Albert Rokicki

Autor bloga Longterm. Od 2000 roku inwestor indywidualny, zwolennik analizy fundamentalnej, wyznawca filozofii Warrena Buffetta i Filipa Fishera.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk