• Odbierz prezent
PepsiCo z wynikami za IV kwartał 2020 r. Pandemia sprzyja wynikom spółki

11 lutego znany producent napojów i przekąsek - PepsiCo przedstawił wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również szacunki analityków z Wall Street. W czasie pandemii konsumenci chętniej sięgali po przekąski i napoje, spędzając czas w domu.

 

11 lutego przed sesją na amerykańskim rynku spółka PepsiCo opublikowała wyniki kwartalne. W IV kwartale 2020 r. przychody wyniosły 22,45 mld USD wobec 20,64 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 8,8% rdr. Przewyższyły one szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 21,78 mld USD.

W IV kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1,85 mld USD w porównaniu do 1,77 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 1,33 USD wobec 1,26 USD przed rokiem. Skorygowany zysk na akcję (z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych) wyniósł 1,47 USD. Okazał się nieco wyższy od szacunków analityków na poziomie 1,46 USD.

W czasie pandemii koronawirusa wzrosła konsumpcja przekąsek, szczególnie w domach amerykańskich konsumentów, co przyczyniło się również do wzrostu wyników spółki. Segment napojów w Ameryce Północnej zwiększył sprzedaż o 5,5%. Uznano to za dobry wynik, gdyż zazwyczaj napoje tego producenta cieszą się mniejszą popularnością niż konkurencyjnej Coca-Coli. Spółce pomogło duże zróżnicowanie wyrobów, w tym m. in. także sprzedaż napojów kawowych.

CEO PepsiCo – Ramon Laguarta podsumował wyniki spółki następującymi słowami: “Zakończyliśmy rok mocnym akcentem dzięki przyspieszeniu wzrostu w naszym globalnym segmencie napojów, podczas, gdy segment przekąsek pozostał tak samo prężny w czwartym kwartale. Nasze wyniki były wskaźnikiem siły i elastyczności naszych wysoce zaangażowanych pracowników, zdywersyfikowanego portfolio, sprawnego łańcucha dostaw oraz systemów rynkowych i szybkiej realizacji zleceń nawet w obliczu trudnych wyzwań związanych z COVID-19.”

Spółka przedstawiła także ogólną prognozę na najbliższy rok: „Na 2021 rok planujemy, aby nasz wzrost przychodów i zysku na akcję były zgodne z naszymi długoterminowymi celami. Ogłosiliśmy także zwiększenie dywidendy o 5% w skali roku, począwszy od wypłaty dywidendy w czerwcu 2021 r.”

Znakomite wyniki spółki nie wywarły jednak większego wrażenia na inwestorach. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji spółki jest notowany na minimalnym plusie, nie sięgającym nawet 1%.

Warto wspomnieć, że dzień wcześniej swe wyniki kwartalne opublikował największy konkurent Pepsico – Coca-Cola.

Czytaj także: Coca- Cola prezentuje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Spółka z optymizmem patrzy w przyszłość

10 lutego przed sesją na amerykańskiej giełdzie znany producent napojów Coca-Cola przedstawił wyniki kwartalne. Spółka odnotowała spadek przychodów i zysku. Uzyskane przychody były też nieco niższe niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Osiągnięty zysk jednak przewyższył szacunki analityków. S.. Czytaj
Coca- Cola prezentuje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Spółka z optymizmem patrzy w przyszłość

 

Notowania: PEPSICO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/PEP/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk