• Odbierz prezent
Pekao publikuje wyniki kwartalne i prognozuje koszty wyroku TSUE

Drugi pod względem wielkości zarządzanych aktywów bank w Polsce, jakim jest Pekao, opublikował w środę 6 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one nieznacznie wyższe od rynkowych oczekiwań i jednocześnie słabsze w perspektywie kwartalnej niż rok temu. Na środowej sesji kurs Pekao otworzył się luką wzrostową, obecnie jednak znajdując się na niewielkim minusie (-0,69%).

 

Bank Pekao w trzecim kwartale osiągnął przychody z tytułu odsetek w wysokości 1,39 mld złotych, w porównaniu do 1,54 mld złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 9%. Przychody z tytułu prowizji wyniosły 642,8 mln złotych, wobec 714,6 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem wyniku z prowizji o 10%.

Wyższy okazał się natomiast skonsolidowany zysk netto, który w trzecim kwartale wyniósł 656,2 mln złotych, co jest wzrostem o ponad 8% w porównaniu do zeszłego roku, kiedy zysk wyniósł 605,8 mln PLN netto.

 

Po trzech kwartałach 2019 r. zysk netto Pekao wynosi 1,48 mld złotych, co jest wynikiem gorszym o 3% w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.

 

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w trzecim kwartale 176,5 mln złotych, co jest wynikiem o ponad 6% wyższym od rynkowych oczekiwań.

 

Pekao poinformował również, że w 2019 r. wpływ wyroku TSUE ws. kredytów frankowych nie powinien przekroczyć 50 mln złotych, zaś wszystkie jego konsekwencje dla banku mają zostać zneutralizowane w ciągu najbliższych trzech lat. Wg zarządu Pekao, w przyszłym roku wpływ wyroku TSUE na bank ma być niższy niż 100 mln złotych. Pekao zdecydowało również o utworzeniu rezerwy na zwrot prowizji z przedterminowych spłat kredytów na kwotę ponad 29 mln złotych.

 

Wyniki kwartalne Pekao jak dotąd nie wpłynęły na gwałtowne zmiany notowań banku. Kurs akcji wynosi aktualnie 107,8000 PLN, co jest spadkiem o 0,69%.

Czytaj także: Alior Bank z wynikami za III kwartał 2019 r. lepszymi niż oczekiwano

5 listopada Alior Bank przedstawił wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Wyniki okazały się wyższe od oczekiwań analityków.   5 listopada przed sesją na GPW Alior Bank opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. W trzecim kwartale wynik odsetkowy wyniósł 802,3 mln zł wobec 783 mln zł prz.. Czytaj
Alior Bank z wynikami za III kwartał 2019 r. lepszymi niż oczekiwano

 

Notowania: Bank Pekao SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PEO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk