• Odbierz prezent
Pekao Investment Banking wyłącznym doradcą finansowym przy finansowaniu kluczowych inwestycji spółki GAZ-SYSTEM

Pekao Investment Banking, spółka z grupy Banku Pekao S.A., było wyłącznym doradcą finansowym przy pozyskaniu przez GAZ-SYSTEM ponad 5 mld zł na finansowanie projektów budowy infrastruktury gazowej, zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski. 

Pekao Investment Banking udzieliło spółce GAZ-SYSTEM kompleksowego wsparcia przy zapewnieniu dostępu do środków finansowych na realizację szeregu kluczowych inwestycji. Pekao IB było odpowiedzialne m.in. za koncepcję struktury kredytu konsorcjalnego i harmonogram procesu. Przeprowadziło analizę modelu finansowego, a także negocjacje warunków cenowych z bankami oraz zapisów umowy kredytu. Zaangażowało się w rozmowy z ponad 40 polskimi i międzynarodowymi instytucjami, by uzyskać jak najlepsze warunki finansowania. 

Odpowiednio dobrana struktura transakcji oraz szerokie spektrum zaproszonych instytucji poskutkowały nadsubskrypcją na każdym etapie procesu oraz przełożyły się na bardzo korzystne warunki cenowe oraz liberalną strukturę finansowania, pomimo trwającej pandemii COVID-19.

– Cieszę się, że jako Grupa Pekao wzięliśmy aktywny udział w pozyskania funduszy dla spółki GAZ-SYSTEM na realizację ważnych dla Polski inwestycji energetycznych, a Pekao IB sprawnie wsparło proces pozyskiwania finansowania, pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19 – powiedział Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao S.A. i szef rady nadzorczej Pekao IB.

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy mieliśmy przyjemność świadczyć usługi w zakresie debt advisory przy największych finansowaniach dłużnych na polskim rynku. Po zakończonych z sukcesem procesach dla KGHM oraz Polimery Police, obecne finansowanie wyróżnia się tym, że było w całości organizowane w niezwykle wymagającym okresie turbulencji gospodarczych spowodowanych COVID-19. Tym bardziej mamy dużą satysfakcję, że osiągnięte warunki cenowe oraz elastyczna struktura finansowania pozwolą spółce GAZ-SYSTEM na realizację strategicznego dla polskiej gospodarki programu inwestycyjnego – powiedział Maciej Jacenko, prezes Pekao IB.

Doradcą prawnym wspierającym kredytobiorcę oraz Pekao Investment Banking w procesie pozyskania finansowania była kancelaria Allen & Overy, A. Pędzich sp. k.


Bank Pekao S.A.

Założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce z ok. 200 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).  Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk