• Odbierz prezent
Pekao Investment Banking wsparło emisję akcji spółki CCC o wartości 0,5 mld zł

Pekao IB pełniło rolę globalnego współkoordynatora oraz współprowadzącego księgę popytu we wtórnej ofercie akcji spółki CCC, największej sieci sprzedaży obuwia w Polsce. Oferta została uplasowana po cenie 37 zł za akcję, a łączna wartość transakcji wyniosła 507 mln zł. Była to pierwsza w Polsce emisja kapitału potrzebna w konsekwencji pandemii koronawirusa.

 

Emisja była powiązana z renegocjacją warunków finansowania dłużnego. Udział Pekao IB w transakcji umożliwił pozyskanie silnego popytu ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych, pomimo niekorzystnej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią. Dyskonto do ceny sprzed rozpoczęcia transakcji wyniosło ok. 11 proc.

 

Dzięki zastosowaniu struktury oferty pozwalającej na przeprowadzenie emisji z wyłączeniem obowiązku prospektowego, spółka CCC mogła w relatywnie krótkim czasie pozyskać środki zapewniające poprawę płynności oraz finansowanie kapitału obrotowego. Rola Pekao IB obejmowała m.in. kompleksowe doradztwo w zakresie strukturyzacji oferty, komunikacji z rynkiem oraz strategii plasowania.

 

– Cieszę się, że Pekao Investment Banking wzięło aktywny udział w jednej z największych w ostatnich miesiącach transakcji na polskim rynku kapitałowym. Było to szczególne wyzwanie w obliczu pandemii koronawirusa, który zupełnie zmienił warunki funkcjonowania wielu firm. Jako grupa Pekao chcemy aktywnie wspierać naszych klientów i być liderem rynku w tego rodzaju transakcjach – mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej oraz szef rady nadzorczej Pekao IB.

 

– Ta transakcja była pierwszą w Polsce emisją kapitału przeprowadzoną przez spółkę giełdową w odpowiedzi na wyzwania spowodowane globalną pandemią COVID-19. Udział Pekao IB, pomimo trudnej sytuacji na rynku, umożliwił pozyskanie silnego popytu ze strony inwestorów z Polski jak i z zagranicy – dodaje Maciej Jacenko, prezes Pekao Investment Banking.

 

CCC jest liderem polskiego rynku sprzedaży obuwia oraz jednym z największych producentów w Europie. Poprzez spółkę eobuwie.pl S.A., CCC jest także liderem w obszarze e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa posiada łącznie ponad 1200 sklepów stacjonarnych oraz ponad 50 platform sprzedażowych online. CCC jest notowane na GPW od 2004 roku i wchodzi w skład obejmującego największe i najbardziej płynne spółki indeksu WIG20.


Bank Pekao S.A.

Założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce z ok. 200 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).  Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk