• Odbierz prezent
"PekAlioru" nie będzie? Prezes PZU dementuje pogłoski o fuzji

Paweł Surówka - Prezes Zarzadu PZU oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Pekao, zdementował informacje o możliwej fuzji Pekao i Alior Banku. Nie wyklucza on jednak takiej możliwości, jeżeli będzie to uzasadnione względami biznesowymi.

 

"Pekalior"?

Wczoraj, powołując się na publikacje Pulsu Biznesu, informowaliśmy o możliwym połączeniu Pekao i Alior Banku oraz potencjalnych skutkach takiego połączenia. Kurs akcji Aliora mocno wczoraj stracił, o czym możecie przeczytać więcej we wczorajszym artykule.

 

Prezes PZU dementuje

Jak wynika z wywiadu udzielonego dla PAP przez Pawła Surówkę, będącego jednocześnie Prezesem PZU oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej Pekao, nie ma obecnie planów połączenia tych banków. Dodajmy, że decyzja w tej materii zależy w największej mierze od kierownictwa PZU, do którego należą obydwa banki. Pośrednio, na decyzję o ewentualnej fuzji może mieć wpływ czynnik polityczny, gdyż PZU jest spółką należącą do Skarbu Państwa.

 

Wydaje się jednak, że trudno o bardziej wiarygodne źródło informacji niż Prezes PZU. Z drugiej jednak strony, nie da się ukryć, że w spółkach Skarbu Państwa, na styku biznesu i polityki, trudno o przewidywalność. Politycy wpływają na obsadę stanowisk w tych spółkach. Ewentualne zmiany w kierownictwie, mogą pociągać za sobą zmiany planów rozwoju spółki. Tak, czy owak, Prezes PZU określił to co pojawiło się w prasie, jako "czyste spekulacje medialne".

 

Dementuje, ale nie wyklucza

Surówka powiedział jednak: "Jeśli zobaczę analizę udowadniającą, że fuzja umożliwiłaby powstanie wartości dodanej w obu firmach, przy uwzględnieniu koniecznych kosztów i ryzyk pewnie byłbym gotów rozważyć taki wariant. Do tej pory takiej analizy nie widziałem".

 

Nie można więc wykluczyć, że za jakiś czas okaże się, że połączenie jest możliwe. Na ten moment jednak zostało ono wykluczone przez PZU - właściciela obydwu banków.

 

Kurs akcji Alior Banku

Po wczorajszym spadku kursu Alior Banku, możemy dziś zaobserwować wyraźne odbicie.

 

 Kurs akcji Alior Banku 21-06-2017

 

Słowa Prezesa Zarządu PZU, uspokoiły inwestorów. Kurs akcji Alior Banku zyskuje około godziny 11:00 ponad 2%.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk