• Odbierz prezent
PayPal wprowadzi obsługę bitcoina (BTC) i innych kryptowalut. To kamień milowy dla spółki i BTC

Wielu krytyków bitcoina (BTC) od lat powtarza, że kryptowaluty nie mają żadnej przyszłości, a ich konkurencyjność skończy się w momencie, w którym obecni dostawcy usług płatniczych zdecydują się na uruchomienie własnych odpowiedników walut wirtualnych. Pomijając fakt, że te prognozy nie mają zbyt wiele sensu, nic nie zapowiada na to, aby miały się kiedykolwiek spełnić. Jak się bowiem okazuje, globalni liderzy usług płatniczych nie mają zamiaru konkurować z kryptowalutami, zamiast tego decydując się na wprowadzenie ich do swoich obecnych usług. Na taki krok zdecydowała się spółka PayPal, która zapowiedziała że umożliwi przechowywanie bitcoina i innych najpopularniejszych kryptowalut na wirtualnym portfelu, a także pozwoli na płacenie nimi w ponad 26 mln sklepów internetowych na świecie. Na tę niecodzienną informację kurs bitcoina zareagował ponad 4% wzrostami, Ethereum (ETH) zyskało zaś 8% w ciągu ostatniej doby. I trudno się temu dziwić - PayPal wciąż jest jedną ze standardowych i najszerzej dostępnych metod płatności za internetowe zakupy. Pełna integracja z wybranymi kryptowalutami to kolejny krok milowy na drodze popularyzacji walut wirtualnych jako środka płatności.

 

Rewolucja w kryptowalutowych płatnościach?

PayPal w środę poinformował o tym, że wprowadzi do swojej oferty obsługę płatności w bitcoinie i innych czołowych kryptowalutach. Użytkownicy będą mogli również przechowywać i przesyłać kryptowaluty między sobą z wykorzystaniem PayPala i należącej do niego aplikacji mobilnej Venmo. Ze szczątkowych informacji opublikowanych przez spółkę wynika, że klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymają możliwość kupna, przechowywania i sprzedaży kryptowalut z poziomu konta PayPal w ciągu najbliższych tygodni. Obsługa walut wirtualnych zostanie wprowadzona również do bliżej nieokreślonych „wybranych krajów” oraz aplikacji Venmo w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie wiadomo czy w tym gronie znajdzie się również Polska, będzie to bowiem zależało od tego czy spółka uzna, że nasz kraj ma wystarczającą liczbę użytkowników, a także od kwestii regulacyjnych. Możliwość dokonywania płatności w sklepach internetowych z wykorzystaniem kryptowalut ma zostać udostępniona użytkownikom z USA na początku 2021 r.

I to właśnie integracja płatności m.in. w bitcoinie jest największym przełomem. Dlaczego? PayPal w żadnym wypadku nie jest przecież pionierem płatności w kryptowalutach. Niemal dekadę temu, w 2011 r. powstała amerykańska spółka BitPay, która zapewnia sklepom internetowym i stacjonarnym obsługę płatności w bitcoinie. Amerykańska platforma dla sklepów internetowych Square od zeszłego roku również oferuje integrację płatności w BTC. Obsługa płatności w kryptowalutach za pomocą karty pojawiła się również w aplikacji Revolut już na początku 2017 r.

Tak więc, wprowadzenie płatności w kryptowalutach przez PayPala nie jest niczym nowatorskim, ani innowacyjnym. Przełomowość tej decyzji polega na czymś zupełnie innym - PayPal jest jednym z liderów usług płatniczych, aktualnie dysponującym ponad 346 mln aktywnych kont, z czego 26 mln należy do sklepów internetowych. To zaś oznacza, że integracja PayPala z najpopularniejszymi kryptowalutami pozwoli na dokonywanie płatności za ich pomocą w milionach sklepów internetowych, w których dotychczas było to utrudnione lub niemożliwe.

Czytaj także: Revolut już niedługo pozwoli kupić "prawdziwego bitcoina" - tylko co z tego?

Revolut, brytyjski fintech świadczący usługi płatnicze za pomocą aplikacji mobilnej i karty płatniczej wprowadza zmiany dotyczące obsługi kryptowalut na swojej platformie. Dotychczas użytkownicy aplikacji, decydując się na zakup walut wirtualnych za pomocą aplikacji tak naprawdę nie stawali się ich .. Czytaj
Revolut już niedługo pozwoli kupić "prawdziwego bitcoina" - tylko co z tego?

 

Kryptowalutowy portfel PayPala

Na razie spółka nie podała dokładnych informacji na temat tego, które kryptowaluty będą obsługiwane z poziomu portfela PayPal, wiadomo jednak że za ich integrację będzie odpowiadała spółka Paxos Trust Company, świadcząca usługi związane z walutami wirtualnymi. Biorąc pod uwagę aktualną ofertę Paxos, można spodziewać się, że PayPal będzie obsługiwał płatności w Bitcoinie, Ethereum, Litecoinie (LTC) oraz Bitcoin Cash (BCH). Z poziomu konta PayPal będzie można również kupić i sprzedać kryptowaluty, początkowo zapewne wyłącznie za dolara amerykańskiego i euro. Jak na razie nie wiadomo czy zakupione przez PayPala kryptowaluty będzie można przesłać na swój portfel kryptowalutowy lub giełdę, ani czy możliwe będzie przesłanie wirtualnych walut z własnego portfela na konto PayPal. Wysoce prawdopodobne jest, że możliwości związane z kryptowalutami będą różnić się od siebie w zależności od regionu, co wynika z odmiennych regulacji w różnych krajach. Z pewnością jednak PayPal nie zapewni jednak dostępu do kluczy prywatnych zakupionych kryptowalut, będzie więc tzw. custodial walletem. Trudno zatem będzie traktować go jak portfel kryptowalutowy „z prawdziwego zdarzenia”, w imię powszechnie znanej zasady: „not your keys, not your coins”. Mówi ona o tym, że jesteśmy pełnymi i jedynymi właścicielami zakupionych kryptowalut oraz tokenów wyłącznie wtedy, gdy posiadamy do nich klucze prywatne.

Czytaj także: Czy Bitcoin zastąpi PayPal?

Portal Zycrypto poinformował o wynikach analizy Satoshi Capital Research – kryptowalutowego funduszu hedgingowego z siedzibą w Atlancie w USA.  Wyniki mogą napełniać optymizmem. Okazało się, że wolumen transakcji w Bitcoinie sześciokrotnie przekracza wolumen transakcji w PayPalu.   Satoshi Capita.. Czytaj
Czy Bitcoin zastąpi PayPal?

 

Bitcoin + PayPal = wzrosty

Decyzja PayPala o wprowadzeniu płatności za pomocą bitcoina i innych najpopularniejszych kryptowalut została odczytana przez rynek jako „duży news”. Kurs bitcoina (BTC) na wczorajszej sesji osiągnął poziom 13 150 USD, co jest najwyższą wartością od czerwca 2019 r. Aktualnie zaś czołowa kryptowaluta jest wyceniana na 12 950 USD. Spore wzrosty zanotowało również Ethereum, którego cena wzrosła do 415 dolarów (ponad 8% w ciągu doby). Wejście PayPala w kryptowaluty zostało też pozytywnie przyjęte przez akcjonariuszy - akcje notowanej na Nasdaq spółki podczas środowej sesji rosły o ponad 6%, do 215 dolarów. Aktualnie spółka jest notowana po 204,70 USD za akcję.

Notowania: Paypal Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:PYPL/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk