• Odbierz prezent
PayPal, Visa i MasterCard mogą porzucić ambitny plan Facebooka i jego Projektu Libra

W czwartek 3 października w Waszyngtonie odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji wchodzących w skład Stowarzyszenia Libra, które ma na celu rozwój i uruchomienie globalnej sieci płatniczej Libra opartej na technologii blockchain. Jednym z tematów spotkania były liczne i wciąż narastające problemy regulacyjne w różnych krajach, w których Libra chce udostępnić swoje usługi. Spośród 28 korporacji wchodzących w skład Stowarzyszenia nieobecni byli jedynie przedstawiciele spółki PayPal, co po raz kolejny wzmocniło podejrzenia o jej planowanym wycofaniu się z projektu.

 

 

Pierwsze medialne doniesienia dotyczące planowanego wycofania się z Projektu Libra niektórych jego członków pochodzą z drugiej połowy sierpnia. Wówczas Financial Times informował, że przynajmniej trzy korporacje wchodzące w skład Stowarzyszenia Libra chcą z niego wystąpić. Powodem tego są problemy regulacyjne, które potencjalnie mogłyby odbić się na reputacji firm współtworzących Projekt Libra, których podstawowa działalność związana jest z usługami finansowymi. Nie bez znaczenia pozostaje również bardzo słaba reputacja Facebooka, który jest inicjatorem Projektu Libra.

Do firm, które mogą stracić wizerunkowo na współtworzeniu Projektu Libra bez wątpienia należy świadczący usługi płatnicze PayPal. Przedstawiciele spółki jako jedyni nie pojawili się na wczorajszym spotkaniu członków Stowarzyszenia, co uwiarygodnia medialne spekulacje na temat planowanej rezygnacji części firm współtworzenia prowadzonej przez Facebooka inicjatywy.

Wall Street Journal informował także o potencjalnych planach rezygnacji Visy i Mastercard.

 

David Marcus, odpowiadający za rozwój Projektu Libra ze strony Facebooka (notabene, będący byłym prezesem PayPal), odpowiedział na medialne doniesienia, zapewniając że nic nie wie o planach rezygnacji którejkolwiek firmy z uczestnictwa w Stowarzyszeniu Libra.

 

Stowarzyszenie Libra aktualnie składa się z 28 korporacji technologiczno-finansowych, takich jak m.in. VisaMasterCardCoinbase, czy wspomniany PayPal, z których każda zapłaciła przynajmniej 10 mln dolarów w celu przyszłego współtworzenia sieci płatniczej Libra. 

Czytaj także: Plan Facebooka się sypie? Członkowie Stowarzyszenia Libra chcą z niego wystąpić

Facebook od ogłoszenia swoich planów uruchomienia globalnej sieci płatniczej opartej na technologii blockchain ma mocno pod górkę. Jak donosi Financial Times, przynajmniej trzy firmy wchodzące w skład Stowarzyszenia Libra chcą wycofać się z projektu, ze względu na rosnące naciski regulacyjne w konkr.. Czytaj
Plan Facebooka się sypie? Członkowie Stowarzyszenia Libra chcą z niego wystąpić

 

Notowania: Paypal Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:PYPL/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk