Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,01%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,03%
EUR / USD1,09+0,02%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,84-0,08%
ROPA WTI82,66-0,18%
ZŁOTO2 161,03-0,02%
SREBRO25,13+0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Partnerzy społeczni RDS apelują o współpracę w walce ze skutkami pandemii

Konfederacja Lewiatan | 16:10 29 październik 2020

Partnerzy społeczni RDS apelują o współpracę w walce ze skutkami pandemii | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Partnerzy społeczni, członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelują do rządu i wszystkich sił politycznych o dialog i współdziałanie na rzecz odbudowy bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków oraz ograniczania społecznych i gospodarczych skutków pandemii.

Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i Związek Rzemiosła Polskiego, organizacje reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego, apelują do rządzących, wszystkich przedstawicieli władzy publicznej i środowisk politycznych, organizacji i instytucji, o skoncentrowanie swojej uwagi i realnych działań na przeciwdziałaniu skutkom pandemii, której rozmiary zagrażają dziś bezpieczeństwu wszystkich obywateli.

Dziś z perspektywy rosnących wykładniczo zachorowań i wzrostu zgonów ofiar COVID – 19 w Polsce, każdy przypadek poszukiwania tematów zastępczych, czy podejmowania innych działań kosztem wysiłków na rzecz poprawy sytuacji w sferze ochrony zdrowia, oznacza odpowiedzialność za wzrost zachorowań oraz pogarszanie się sytuacji społecznej i gospodarczej w naszym kraju. Rada Dialogu Społecznego apeluje do strony rządowej o pilne podjęcie działań w następujących obszarach:

  1. Poprawa koordynacji działań w zakresie przeciwdziałania pandemii, w tym natychmiastowe zwiększenie dostępu obywateli do testów na COVID – 19, zwiększenie liczby łóżek szpitalnych, w tym zaopatrzenia w respiratory i poprawa sprawności w udzielaniu pomocy wszystkim potrzebującym, w szczególności poprzez poprawę wydolności służb medycznych, ratowniczych i sanitarnych.
  2. Natychmiastowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia obywateli i poprawę sytuacji w placówkach ochrony zdrowia, ratownictwa medycznego i służb inspekcji sanitarnej oraz podjęcie konkretnych działań finansowych i organizacyjnych.
  3. Przyjęcie koniecznych rozwiązań w systemie edukacji, zwłaszcza w zakresie zwiększenia nakładów, wsparcia finansowego dla samorządów, koordynacji i poprawy współpracy z przedstawicielami oświaty oraz pracodawcami i ich organizacjami. Zaprzestanie działań destabilizujących sytuację w systemie edukacji, w tym pomoc i decyzje w zakresie realizacji kształcenia zawodowego, zwłaszcza w części praktycznej. Przedłużający się okres zawieszenia funkcjonalności placówek systemu oświaty spowodował, że w okresie kilku miesięcy uczniowie nie realizują programów praktycznej nauki zawodu. Ten stan pogłębia luki w ich umiejętnościach i tworzy zagrożenie dla egzaminów zawodowych.
  4. Natychmiastowe zaprzestanie zmian w prawie gospodarczym, które zwiększają koszty działalności, wprowadzają dodatkowe obciążenia i zbędną biurokrację, w szczególności podatku od spółek komandytowych, podatku od sprzedaży detalicznej, od nowych kredytów, podatku minimalnego i podatku cukrowego, co w warunkach rozwijającego się kryzysu i radykalnego pogarszania się sytuacji firm uderzy w stabilność podmiotów gospodarczych i poziom zatrudnienia.
  5. Wprowadzenie instrumentów ochrony zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników we wszystkich branżach dotkniętych skutkami kryzysu i zaplanowanie pomocy w ścisłej współpracy i konsultacjach z przedstawicielami pracodawców i pracowników, reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego. Należy rozważyć uzależnienie udzielanej pomocy dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami kryzysu od możliwości utrzymania przez nich zatrudnienia po okresie wsparcia. W przypadku utraty pracy konieczne jest zapewnienie godnego zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.
  6. Pilne uregulowanie zmian w zasadach zakazu handlu w niedzielę, przywracające w okresie pandemii 2 niedziele pracujące w miesiącu i gwarancje co najmniej 2 niedziel wolnych od pracy dla wszystkich pracowników. Ten nowy kompromis realizował będzie potrzeby społeczne – zapewnienia większej płynności w dostępie obywateli do zaopatrzenia w warunkach rosnącego zagrożenia epidemiologicznego oraz potrzebę podtrzymania aktywności gospodarczej w warunkach pogarszania się sytuacji gospodarczej firm.
  7. Organizacje pracodawców i pracowników reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego apelują o odłożenie konfliktów i sporów politycznych i ideologicznych, które destabilizując sytuację polityczną i społeczną utrudniają walkę z pandemią, która dziś powinna być wyłączną troską władz publicznych.

Organizacje pracodawców i pracowników reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego chcą regularnej współpracy z przewodniczącym RDS, premierem Jarosławem Gowinem, oczekują zaangażowania w dialog premiera RP i prezydenta RP w zakresie monitorowania i wdrażania rekomendacji partnerów społecznych i płynących z nich wniosków. Partnerzy społeczni – pracodawcy i związki zawodowe reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego oczekują współdziałania rządu i całej administracji rządowej, samorządowej, instytucji, firm i organizacji oraz środowisk społeczeństwa obywatelskiego na rzecz odbudowy bezpieczeństwa zdrowotnego i ograniczania społecznych i gospodarczych skutków pandemii.

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama

Czytaj dalej