• Odbierz prezent
Panama Papers
Z artykułu dowiesz się:

- dlaczego PE zdecydował się na powołanie komisji śledczej

Parlament Europejski w środę zdecydował o powstaniu komisji śledczej, która zajmie się zbadaniem afery Panama Papers. Sprawa dotyczy rzekomego unikania płacenia podatków oraz prania brudnych pieniędzy przez firmy z całego świata. Europosłowie mają dokładnie rok na przygotowanie sprawozdania.

 

Komisja zajmie się zbadaniem sprawy pod kątem nieprzestrzegania przepisów i prawa administracyjnego UE. Będzie nad czym pracować, bo Panama Papers to zbiór aż 11,5 mln dokumentów z lat od 1977 do początku 2016, pochodzących z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca. Dane te zawierają informację o ponad 214 tys. firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych.

Decyzja PE jest dość zaskakująca. Poseł i ekonomista, Janusz Szewczak, przypomina o aferze „Lux Leaks”, w którą zamieszany jest obecny przewodniczący Jean-Claude Juncker:

„Przypomnijmy – tam były przecież bardzo poważne podejrzenia dotyczące samego pana Junckera jeszcze za czasów jego urzędowania jako premiera Luksemburga. (…) Otóż to oznacza, że skala tej afery panamskiej, czyli tych transferów do rajów podatkowych, unikania opodatkowania we własnych krajach musiała być na tyle porażająca, że jednak postanowiono to oficjalnie zbadać”

Ujawnienie dokumentów spowodowało, iż w wielu krajach wszczęto dochodzenie. Także w Polsce afera jest badana prze Prokuraturę Krajową.

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk