• Odbierz prezent
Parlament Europejski chce rozwijać technologię blockchain

Parlament Europejski w czwartek 13 grudnia wydał uchwałę nawołującą do przygotowania gruntu prawnego, mającego na celu przyśpieszenie adopcji technologii blockchain do zastosowań biznesowych, w tym szczególnie handlowych na terenie Unii Europejskiej.

 

Rezolucja zatytułowana „Blockchain - przyszłościowa polityka handlowa” (Blockchain: a forward-looking trade policy) zwraca uwagę na istotną rolę wykorzystania technologii blockchain w handlu, co pozwoli na ułatwienie wolnego obiegu handlowy pomiędzy krajami członkowskimi.

Wg Parlamentu Europejskiego blockchain wykorzystywany m.in. w łańcuchu dostaw jest w stanie dostarczyć większą transparentność przy jednoczesnej ochronie wrażliwych danych. Co więcej, biznesowe wykorzystanie zdecentralizowanych rejestrów może zredukować koszty operacyjne, i jednocześnie ułatwić wykrycie nieprawidłowości podatkowych. Poważnym wyzwaniem pozostaje jednak kwestia cyberbezpieczeństwa sieci bloków.

 

Dokument zwraca również uwagę na fakt, że mimo swobody handlowej w obrębie państw członkowskich UE i partnerów handlowych, jedynie 67% eksporterów i 90% importerów korzysta z preferencyjnych warunków finansowania. Technologia blockchain, dzięki zunifikowanej i uporządkowanej strukturze ma w teorii pomóc wszystkim uczestnikom rynku handlowego UE w korzystaniu z preferencyjnych taryf. Siec bloków ma także szansę na usprawnienie procesów weryfikacyjnych dokonywanych przez poszczególnych regulatorów handlowych w krajach członkowskich.

Parlament Europejski dostrzega również szansę na rozwój technologii w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, w tym m.in. poprzez wykorzystanie smart kontraktów do umów handlowych i transakcji.

 

Sieć blockchain postulowana przez Parlament Europejski ma również spełniać globalne standardy interoperacyjności, pozwalając na łatwą i niewymagającą nakładów finansowych integrację z innymi ekosystemami. Mimo braku szczegółów technologicznych, może wkszywać to na wykorzystanie technologii Hyperledger Fabric, będącej aktualnie najpopularniejszym blockchainem korporacyjnym.

 

Jak można przeczytać w rezolucji:

„Unia Europejska ma niepowtarzalną okazję do stanie się globalnym liderem rozwoju technologii blockchain w handlu międzynarodowym, do czego powinna dążyć wraz z międzynarodowymi partnerami”


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk