• Odbierz prezent
Paradoks na rynkach! Zyskuje złoto i spółki technologiczne. Złoty także się umacnia. Przed nami druga fala zachorowań na koronawirusa?

Zobacz, jak dr Przemysław Kwiecień analizował sytuację na rynkach finansowych w swoim webinarium „Bliżej rynków”. Możemy zaobserwować potężną hossę na rynku akcji – spółki technologiczne szybują w górę. Napięcia geopolityczne w zeszłym tygodniu nie zrobiły na rynkach większego wrażenia. Kończy się okres lockdownu w różnych państwach świata, co wiąże się ze wzrostem apetytu na ryzyko u inwestorów. Obserwujemy obecnie duże zmiany na rynku ropy. Dostrzec też możemy pozytywne sygnały na walutach rynków wschodzących.

Czy dojdzie do drugiej fali zakażeń koronawirusem?

Na ulicach widać rozluźnienie. Szczególnie jest ono widoczne wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, co może budzić pewien niepokój, gdyż liczba zachorowań koronawirusem w USA spada znacznie wolniej niż w Europie.

Ostatnie dni to także intensyfikacja napięcia związanego z sytuacją w Hong Kongu. Chiny zwiększają swoją kontrolę nad tym miastem.

Trump prowadzi kampanię prezydencką, więc jest dużo ostrożniejszy w swoich reakcjach niż miewało to miejsce wcześniej. Prezydent USA patrzy na to, co będzie bardziej korzystne dla jego prezydentury.

Historyczne szczyty na największych amerykańskich spółkach

Osobliwa sytuacja – paradoks: zyskują aktywa defensywne (np. złoto), jak i ofensywne (np. spółki technologiczne).Do największych przegranych należą natomiast spółki typu value, co też jest swego rodzaju anomalią.

Spółki technologiczne to najlepszy kierunek dla inwestorów na ten moment? Mamy tu silny trend wzrostowy, a lepiej z nim nie walczyć.

FED „wypycha” ludzi z oszczędzania. Możemy zaobserwować zatem bardzo dużą aktywność nowych inwestorów, co zwykle świadczy o niepewnej przyszłości danej sytuacji na rynku.

Pozytywne efekty odmrażania gospodarki w Polsce

Waluty rynków wschodzących zyskiwały w poprzednim tygodniu. Mowa np. o meksykańskim peso czy południowoafrykańskim randzie. Co ciekawe, na polskim złoty sytuacja wygląda teraz nieco gorzej niż na wymienionych wcześniej walutach. Niemniej, polski złoty ostatnio wyraźnie się umocnił.

W tym tygodniu najistotniejsze będą dane o nastrojach konsumentów za maj.


Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk