• Odbierz prezent
Para CHFJPY bliska wygenerowania sygnału. Sprawdź czy ta metoda okaże się skuteczna
fot. freepik.com

Para CHFJPY nie jest może najpopularniejszym instrumentem do handlu, jednak warto szukać okazji tam, gdzie one się pojawiają. Na jej przykładzie opisze krótko działanie ukrytych dywergencji, których warto szukać na wykresach jako potwierdzenia zagrania z trendem.

Co to jest dywergencja?

Zapewne wielu inwestorów czy traderów słyszało o zjawisku dywergencji cenowej czyli rozbieżności pomiędzy ceną instrumentu a wskazaniem wskaźnika, najczęściej oscylatora takiego jak RSI czy oscylator stochastyczny. Dywergencja klasyczna, inaczej regularna, ma miejsce wtedy, gdy (w przypadku trendu spadkowego) cena wykonuje coraz niższe dołki a wskazania oscylatora – coraz wyższe dołki. Może to świadczyć o nadchodzącej zmianie lub przynajmniej wyhamowaniu obecnego trendu. Oczywiście dla trendu wzrostowego na odwrót: cena „robi” coraz wyższe szczyty, natomiast wskaźnik pokazuje słabnący impet ruchu coraz niższymi szczytami.

Jeśli chodzi o dywergencję ukrytą jest ona trudniejsza do zidentyfikowania. W tym przypadku w trendzie spadkowym obserwujemy położenie kolejnych szczytów ceny i wskaźnika. I tak jeśli cena zgodnie z definicją rysuje coraz niższe szczyty a na wskaźniku mamy wyższy szczyt, może to stanowić potwierdzenie, że dany trend będzie kontynuowany. O tym przykład poniżej.

Czas na spadki na CHFJPY?

Para CHFJPY poruszała się w trendzie wzrostowym od maja do końca sierpnia. Następnie cena wykonała podwójny szczyt i rozpoczęły się spadki. Po zaznaczeniu niższego dołka popyt zdołał jeszcze wykonać ruch powrotny do wybitej linii trendu, jednak ostatecznie odpadł od tego poziomu. Wyrysowała się sekwencja niższych szczytów i dołków co może zwiastować budowanie się trendu spadkowego. Obecnie widzimy jak cena zmaga się z poziomem oporu 115.60, który został już kilkukrotnie sprawdzony. Na niższych interwałach widoczna jest formacja klina zwyżkującego, z której częściej następuje wybicie dołem. Natomiast ważnym potwierdzeniem jest ukryta dywergencja na oscylatorze stochastycznym. Coraz niższym szczytom na wykresie ceny odpowiadają dwa kolejne wyższe szczyty na wskaźniku. Może to oznaczać, że czeka nas ruch na południe w najbliższym czasie. Warto poczekać na zakończenie świecy dziennej w celu potwierdzenia sygnału na wskaźniku. Oczywiście obrona pozycji powyżej obecnych szczytów.

 Wykres 1. Kurs franka do jena (CHFJPY), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs franka do jena (CHFJPY), interwał dzienny

Notowania: CHFJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFJPY/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk