• Odbierz prezent
Paper Wallet - portfel, którym nie warto zawracać sobie głowy? | #18 Kurs Bitcoina od Zera

Z osiemnastej lekcji dowiesz się czym jest i jak działa paper wallet, a także o tym czy warto go w ogóle używać. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

Czym jest paper wallet?

Paper Wallet to portfel, który nie działa z poziomu aplikacji czy programu komputerowego, lecz występuje w formie klucza prywatnego i adresu publicznego do wpłat zapisanych na kartce lub w pliku graficznym. 

Paper Wallet docelowo ma być cold walletem, czyli generować klucze prywatne do naszych kryptowalut w środowisku offline, czyli bez dostępu do internetu, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo naszych środków i dając gwarancję, że nikt nie przejmie naszych kluczy prywatnych. 

 

Jak stworzyć paper wallet?

Najpopularniejszym serwisem do tego celu jest bitaddress.org (uwaga na strony podszywające się), który jest otwartoźródłowym generatorem adresów opartym na Java Script. Klucz prywatny generowany jest za pomocą losowych ruchów myszką. Mamy możliwość wygenerowania różnych rodzajów portfeli:

Single Wallet - najprostszy portfel z jednym adresem publicznym i kluczem prywatnym. 

Vanity Wallet - portfel, który generuje adres publiczny ze spersonalizowaną nazwą. Jego wygenerowanie wymaga jednak sporej mocy obliczeniowej, czasu i nie jest darmowe. Serwis vanity pool

Split Wallet - można nazwać go starszą wersją portfela multisig, czyli wymagającego konkretnej liczby podpisów do wykonania transakcji. Split wallet dzieli klucz prywatny na wybrana przez nas liczbę części, które będą potrzebne do zatwierdzenia konkretnej transakcji. 

Brain Wallet tworzy klucz prywatny i adres publiczny na podstawie wybranej przez nas frazy. Jesto to o tyle niebezpieczne, że każdy, kto odgadnie tę frazę, będzie w stanie odtworzyć nasz klucz prywatny. 

 

Czy paper wallet jest bezpieczny?

Jeżeli jest wykonany poprawnie, to jak najbardziej, jednak stworzenie cold walletu w ten sposób wcale nie jest takie proste. Nawet jeżeli portfel został stworzony przy wyłączonym internecie, to samo przechowywanie pliku graficznego, na którym znajduje się niezaszyfrowany klucz prywatny jest niebezpieczne, podobnie jak jego drukowanie. Nasz komputer i drukarka miały wcześniej dostęp do sieci i chwilowe odłączenie od internetu wcale nie znaczy, że wygenerowany paper wallet jest w pełni bezpieczny. Nigdy nie możemy mieć pełnej pewności, że komputer nie jest zainfekowany. 

 

Jak wpłacić i wypłacić bitcoina z paper walletu?

Samo korzystanie z paper walletu nie jest zbyt wygodne.

Wpłacamy środki na niego wykonując transakcję na adres publiczny. Jeśli chcemy otrzymać do niego dostęp, musimy odtworzyć go za pośrednictwem aplikacji portfela (może być to np. Electrum), wpisując klucz prywatny lub skanując kod QR. Pamiętajmy, że wykonując transakcję z papierowego portfela, powinniśmy wypłacić z niego od razu całą kwotę

 

Najlepsze do długoterminowego przechowywania kryptowalut są portfele sprzętowe.

Czytaj także: Portfel sprzętowy do bitcoina i nie tylko | #17 Kurs BTC od Zera

Z siedemnsastej lekcji dowiesz się czym jest i jak działa portfel sprzętowy, a także o tym czy warto go kupić. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się te.. Czytaj
Portfel sprzętowy do bitcoina i nie tylko | #17 Kurs BTC od Zera

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk