• Odbierz prezent
Pandemia szaleje, a inwestorzy rzucają się na akcje! Allegro nadal powyżej 80 złotych za akcje

Dzisiejsza sesja i oczywiście ostatnia w tym tygodniu przynosi promyk nadziei wśród inwestorów. Na rynkach widać naprawdę pokaźne wzrosty, praktycznie w każdym zakątku świata. Co ciekawe nawet dane wypadały dzisiaj całkiem nieźle, choć z pewnością trzeba przyznać, że dane dotyczące ilości zachorowań nie napawają optymizmem.

Pandemia zdecydowanie przyspiesza i nie wykluczone, że niedługo zobaczymy ponad 400 tys. zakażeń dziennie, co może zmusić niektóre gospodarki do jeszcze bardziej restrykcyjnych działań. Dzisiaj Wall Street podnosi się po trzech dniach spadków. Jednym z powodów są wieści dotyczące szczepionki. Warto w tym miejscu powiedzieć, że ostatnio wiele firm zawieszało badania ze względu na złe samopoczucie niektórych pacjentów. Dzisiaj jednak Pfizer we współpracy z niemiecką firmą informuje, że być może nawet w listopadzie dopuszczone będzie podawanie w trybie awaryjnym opracowywanej szczepionki, jeśli najbliższa faza testów będzie pozytywna. Jest to oczywiście dobra informacja dla rynku, choć warto pamiętać, że zanim szczepionka zostanie dopuszczona do komercyjnego obiegu, może potrwać nawet kilkanaście do kilkudziesięciu miesięcy. To jednak nie koniec dobrych wieści: lepsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w USA oraz indeks zaufania konsumentów UoM. Oprócz tego europejski regulator lotniczy wskazał, że samoloty Boeinga 737 MAX są już bezpieczne i mogą ponownie wzbić się w powietrze. Dzięki temu producent samolotów rośnie dzisiaj o niemal 5%. Dzieje się również na polskim parkiecie. Allegro dołącza dzisiaj do WIG20, dzięki czemu wpływ niektórych branż na indeks znacząco się zmniejszył. Waga polskiego giganta e-commerce to prawie 12%. Pomimo największej kapitalizacji, to jednak CD Projekt wciąż utrzymuje pozycje lidera pod względem wagi, zmniejszając ją jednak do niecałych 14%. Wciąż jednak wpływ banków, spółek górniczych i naftowych jest dosyć spory, gdyż wynosi w sumie ok. 40%. Dzisiaj WIG20 dzięki silnym wzrostom Allegro, Dino czy CD Projektu wzrósł 1,71%. Indeks znajduje się jednak wciąż poniżej 1700 punktów.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk