• Odbierz prezent
Pallad - jak uzyskać dźwignię i możliwość rozgrywania wzrostów oraz spadków na metal szlachetny droższy niż złoto?
fot. freepik.com

Pallad to metal szlachetny, który interesuje nie tylko właścicieli skupów katalizatorów, ale również rynkowych spekulantów. I trudno się temu dziwić, bo szczególnie w ostatnich dniach jest wyjątkowo zmienny, rosnąc najmocniej ze wszystkich metali szlachetnych, bijąc na głowę złoto czy srebro, które są uznawane za bezpieczną przystań podczas konfliktów i wojen.

 

Pallad, czyli metal wart więcej niż złoto

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB. Dziś po raz kolejny zajmiemy się rynkiem metali szlachetnych, ale z tej spekulacyjnej perspektywy, która daje nam możliwość reagowania zarówno na wzrosty, jak i spadki notowań, no i przede wszystkim pozwala korzystać z dobrodziejstw dźwigni finansowej. Po złocie i srebrze, o których mówiłem w poprzednich odcinkach, nadszedł czas na pallad, który jest już znacznie mniej popularny wśród traderów, ale który może być ciekawą alternatywą dla spekulantów, którzy otwierają pozycje na rynku metali.

Zanim przejdę do kwestii związanych już typowo z tradingiem i doborem odpowiedniego instrumentu pochodnego do naszych potrzeb, warto powiedzieć kilka słów o tym metalu szlachetnym, który od momentu inwazji Rosji na Ukrainę urósł najmocniej (w momencie, w którym nagrywam ten materiał jest to prawie 30%) i który od dłuższego czasu jest już znacznie droższy niż samo złoto.

Pallad jest jednym z najmłodszych metali szlachetnych, został odkryty dopiero na początku XIX wieku poprzez wyodrębnienie z surowej rudy platyny, natomiast sam rynek inwestycyjny palladu powstał tak naprawdę dopiero w XXI wieku. Notowania palladu z kilku istotnych względów, o których jeszcze wspomnę, rosną w zasadzie nieprzerwanie od 2008 r., kiedy był on wyceniany zaledwie po 185 dolarów za uncję. W grudniu 2018 r. uncja palladu przekroczyła 1230 dolarów i wtedy po raz pierwszy osiągnęła cenę wyższą od złota, a w styczniu 2020 roku cena przekroczyła granicę 2000 dolarów. Na przekroczenie 3000 dolarów za uncję palladu trzeba było poczekać do 4 marca tego roku, a aktualny historyczny szczyt notowań sprzed kilku dni to ponad 3400 USD.

Zobacz także: Złoto z dźwignią finansową - jak spekulować na najpopularniejszym z metali szlachetnych? CFD i futures na złoto

 

Z takich ciekawostek warto wspomnieć, że przez większość swojej dotychczasowej historii pallad był uznawany za pierwiastek mało użyteczny, a nawet będący źródłem problemów - był po prostu kłopotliwym zanieczyszczeniem złóż platyny, rud miedzi i cynku. Pallad został doceniony na szerszą skalę dopiero w latach 80. XX w., gdyż okazał się idealnym składnikiem katalizatorów spalin, ze względu na właściwości pozwalające na absorpcję tlenu (do 900-krotności swojej masy) i zdolność do redukcji związków węgla. 

Obecnie ponad 80% jego zasobów każdego roku trafia na rynek motoryzacyjny, wykorzystuje się go głównie przy produkcji katalizatorów samochodowych dla silników benzynowych. Oprócz tego, pallad wykorzystywany jest również w medycynie, do produkcji instrumentów chirurgicznych, czy przyrządów dentystycznych. Jest on także używany do produkcji kondensatorów i układów scalonych, choć nie na taką skalę jak np. miedź, która jest wielokrotnie tańsza.

Pallad stosuje się też w branży jubilerskiej (ok. 1% popytu na surowiec), m.in. przy produkcji biżuterii czy zegarków z wyższej półki cenowej, choć w znacznie mniejszym stopniu niż złoto, czy srebro.

Popyt inwestycyjny na pallad jest szczątkowy i najczęściej nie przekracza 1% zapotrzebowania.

Zobacz także: Instrumenty pochodne na srebro. Jak spekulować na srebrze z dźwignią finansową?

 

Jeśli natomiast chodzi o podaż palladu, to jest to bardzo rzadki pierwiastek, jego złoża są znacznie mniejsze niż złota. Obecnie wydobywa się go wyłącznie w okolicach rosyjskich gór Ural, na Syberii, w Republice Południowej Afryki, Zimbabwe oraz w Kanadzie. Są to jedyne odkryte złoża tego pierwiastka na świecie. Samo wydobycie palladu jest mocno scentralizowane - Rosja odpowiada za ok. 40% wydobycia, za pośrednictwem koncernu Nornickel, a RPA za ponad 35%.

To też jest odpowiedź na pytanie dlaczego w ostatnich dniach notowania palladu tak mocno poszły w górę - nad rynkiem cały czas wisi groźba embarga na rosyjskie surowce i znacznego obniżenia podaży surowca. Oprócz tego, koszt jego transportu może wzrosnąć, bo pallad był zazwyczaj dostarczany drogą lotniczą, a Rosja obecnie nie ma wstępu do lotów nad sporą częścią świata. 

Istotny dla podaży palladu jest też recykling (przede wszystkim katalizatorów), który w 2021 r. odpowiadał za więcej surowca niż całkowite wydobycie w Rosji czy w RPA (ponad 2700 uncji XPD, a cała produkcja wyniosła 6785 uncji).

Zobacz także: Kolejny pakiet sankcji: Rosja utraci klauzulę najwyższego uprzywilejowania!

 

Pallad dla spekulantów

O fundamentach rynku palladu można by mówić bardzo długo, ale teraz pora rzucić okiem na to jak ten rynek wygląda z perspektywy spekulacyjnej. Jeśli chodzi o instrumenty pochodne na pallad, to benchmarkiem cenowym dla rynku są kontrakty terminowe futures notowane na nowojorskiej giełdzie surowcowej Nymex. 

Podstawowym futuresem jest ten z tickerem PAM. Pojedynczy kontrakt ma wartość 100 uncji palladu, co przy kursie 2900 dolarów oznacza, że jego wartość nominalna wynosi 290 000 USD. Kontrakt cechuje się fizyczną dostawą i bez wątpienia nie jest przeznaczony dla traderów indywidualnych.

Kontraktem terminowym z giełdy Nymex, który jest już znacznie bardziej przystępny dla małych graczy jest futures Micro Palladium z tickerem PAMH.

Jego mnożnik to 10 uncji trojańskich palladu, czyli przy kursie 2900 USD wartość nominalna 1 futuresa to 29 000 USD. Przy minimalnym depozycie zabezpieczającym na poziomie 10%, otworzymy najmniejszą pozycję dysponując 2900 USD, czyli przy obecnym kursie mniej niż 12 600 złotych.

 

Kontrakty CFD na pallad - warunki handlu, wymagania depozytowe

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na pallad, to znajdziemy je u sporej części brokerów CFD, choć oczywiście nie tak często jak kontrakty na złoto i srebro. 

Zgodnie z regulacjami ESMA, największa dopuszczalna dźwignia to 10:1, natomiast wartość lota może różnić się w zależności od brokera. 

W przypadku XTB 1 lot ma wartość 100 uncji palladu, podobnie jak w przypadku dużego kontraktu futures na Nymex. Oczywiście CFD dają nam możliwość otwierania pozycji o wolumenie ułamka lota, aż do 1 mikro lota, czyli 1/100 części. I właśnie taką pozycję przy kursie instrumentu bazowego na poziomie równych 3000 USD otworzymy dysponując już kwotą niecałych 1300 PLN.

Zobacz także: Europejskie certyfikaty praw do emisji EUA - czy da się na nich spekulować z dźwignią? Jak zarabiać na systemie EU-ETS?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk