• Odbierz prezent
Pakiet danych na dzień dobry- sprzedaż detaliczna w Australii i rynek pracy w Nowej Zelandii. Kurs dolara NZD/USD i AUD/USD

W nocy polskiego czasu napłynęły dane z kolejnych gospodarek:

Sprzedaż detaliczna w Australii (m/m) (marzec): 8,5% (prognoza: 8,2%; poprzednio: 0,5%)

Sprzedaż detaliczna w Australii (k/k): 0,7% (prognoza: 1,7%; poprzednio: 0,5%)

Zmiana zatrudnienia w Nowej Zelandii (k/k): 0,7% (prognoza: -0,3%; poprzednio: 0,0%)

Stopa bezrobocia (I kwartał): 4,1% (prognoza: 4,3%; poprzednio: 4,0%)

Jak interpretować dane o sprzedaży detalicznej w Australii?

Spektakularny wzrost sprzedaży detalicznej o 8,5% miesiąc do miesiąca, swoją skalą zaskoczył nawet analityków. Jednak jest on bardzo łatwy do wytłumaczenia. W marcu mieliśmy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem, które miejmy nadzieję, że już nigdy się nie powtórzy. Australijscy konsumenci robili gigantyczne zapasy w obawie przed pandemią koronawirusa.

Sprzedaż detaliczna Australii w przeszłości:

Patrząc historycznie widzimy, że już raz wcześniej mieliśmy tak potężny wyskok sprzedaży detalicznej w Australii. Było to 1 lipca 2000 roku. Odczyt wyniósł wtedy 8,10%. Jednak już miesiąc później mieliśmy do czynienia z bolesną korektą, a sprzedaż detaliczna spadła -10,6%.

 sprzedaż detaliczna Australia

Wykres sprzedaży detalicznej w Australii (od 1982 roku)

Rynek pracy w Nowej Zelandii

Póki co nie widać dramatu na rynku pracy w Nowej Zelandii. Co prawda zanotowaliśmy tam wzrost bezrobocia z 4,0% do 4,1%, ale w porównaniu do tego co się dzieje w innych miejscach na świecie, to sytuacja jest tam bardzo stabilna. Co więcej, kwartał do kwartału nawet przybyło miejsc pracy o 0,7%. W perspektywie długoterminowej w Nowej Zelandii mamy do czynienia z systematycznym spadkiem bezrobocia. Trend ten rozpoczął się od początku 2013 roku. Przypomnijmy, że w grudniu 2012 stopa bezrobocia wynosiła tam 7,3%.

 stopa bezrobocia Nowa Zelandia

Wykres stopy bezrobocia w Nowej Zelandii

Jak zareagował kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD) oraz kurs dolara australijskiego (AUSUSD)?

Pierwsza faza dzisiejszego handlu, zaraz po północy przebiegała pod znakiem dynamicznego umacniania się dolara nowozelandzkiego względem dolara amerykańskiego. Kurs dolara NZD/USD osiągnął wtedy poziom 0,6069. Następnie mieliśmy mocną kontrę sprowadzającą parę NZD/USD pod kreskę. Minimum wyznaczone zostało na 0, 6039. Obecnie kurs dolara NZD/USD wynosi 0,6055, co stanowi zmianę o 0,16%.

 NZDUSD

Wykres kursu NZD/USD (1 dzień)

Bardzo podobny przebieg notowań obserwujemy na parze dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUS/USD)/. Tutaj również po północy doszło do ruchu na dzienne maksimum zlokalizowane w rejonie 0,6443, następnie załamanie notowań pod kreskę do 0,6419. Obecnie kurs dolara AUD/USD ponownie rośnie. Obecnie notowania przebiegają na poziomie 0,6428, co sprawia, że kurs dolara AUD/USD rośnie +0,14%

 AUDUSD

Wykres kursu AUD/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Australii

Wielka Brytania- PMI dla usług

Bilans handlowy USA i Kanady

ISM i PMI dla usług w USA

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk