• Odbierz prezent
Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej. Rekordowa produkcja i konsumpcja gazu ziemnego w USA

Strona popytowa na rynku ropy naftowej w końcu się nieco ożywiła. Notowania ropy naftowej WTI oraz Brent dzisiaj rosną już po raz drugi z rzędu na skutek większego apetytu inwestorów na ryzyko. Zwyżka ma bezpośredni związek z faktem, że sytuacja w Chinach wydaje się coraz bardziej opanowana, a wzrost liczby zachorowań ma coraz mniejszą dynamikę.

Uspokajające doniesienia z Państwa Środka przyćmiły nawet niezbyt korzystne dane i raporty. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy ropy naftowej w USA w minionym tygodniu wzrosły aż o 6 mln baryłek, czyli dwa razy więcej niż oczekiwano.

Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dodatkowo, wczoraj amerykańska Energy Information Agency (EIA, część Departamentu Energii) obniżyła prognozy globalnego popytu na ropę naftową w bieżącym roku. Według tej instytucji, wzrost popytu na ropę w bieżącym roku wyniesie 1,03 mln baryłek, czyli o 310 tys. baryłek mniej niż szacowano wcześniej.

Rewizja prognoz jest oczywiście konsekwencją koronawirusa w Chinach i to prawdopodobnie właśnie dlatego inwestorzy nie zareagowali na nią negatywnie. Już wcześniej różne instytucje wielokrotnie podkreślały, że koronawirus istotnie wpłynie na popyt na ropę naftową, a stosowne rewizje danych będą się pojawiać.

Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Rekordowa produkcja i konsumpcja gazu ziemnego w USA.

Notowania gazu ziemnego w ostatnich miesiącach znajdowały się pod systematyczną presją podaży. Praktycznie cały 2019 rok upłynął pod znakiem zniżek na tym rynku, a 2020 rok rozpoczął się od zejścia notowań na najniższe poziomy od prawie 4 lat. Obecnie cena gazu ziemnego w USA oscyluje w okolicach 1,80 USD za mln BTU.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że w 2020 roku będziemy mieć do czynienia z rekordowym poziomem konsumpcji oraz produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Te prognozy pojawiały się już wcześniej, natomiast nową informacją są dane na temat prognozowanej sytuacji w 2021 r. Wtedy zarówno konsumpcja, jak i produkcja, mają zejść na niższe poziomy niż w bieżącym roku.

Spadek produkcji gazu ziemnego w kolejnym roku ma wynikać przede wszystkim z jego niskich cen, które zniechęcają firmy wydobywcze do rozszerzania działalności operacyjnej. Z kolei mniejsza konsumpcja będzie efektem coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii.

Warto wspomnieć, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych będzie miała miejsce nadwyżka. Raport Departamentu Energii ma jednak ogólnie neutralny wydźwięk, ponieważ sytuacja fundamentalna na rynku gazu sprzyja spadkom cen już od dłuższego czasu.

Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej.  - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk