• Odbierz prezent
Bitcoin mining kopanie kryptowalut OZE odnawialne źródła energii

Portal Ethereumworldnews zwraca uwagę na problem zużycia energii przez kopanie BTC. Informuje też o innowacyjnych rozwiązaniach tego problemu. Dużą szansą mogą być OZE (odnawialne źródła energii).

 

Koszty miningu

Portal Ethereumworldnews porusza kwestie związane z kosztami kopania BTC. Globalny mining Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, że mogłaby ona zasilić powierzchnię jednego państwa. Kopanie Bitcoina pochłania również tyle energii, że mogłaby ona wystarczyć do zasilenia wszystkich samochodów elektrycznych na okres jednego roku.

Wysokie koszty energii elektrycznej skłaniają wielu minerów do szukania oszczędności w takich regionach świata, gdzie mogą zaoszczędzić na chłodzeniu swych koparek lub mogą kupować prąd po niższych cenach.

Istnieje wiele przedsięwzięć związanych z miningiem, zlokalizowanych w takich regionach, jak Kanada lub Islandia, gdzie lokalne temperatury są idealne do chłodzenia urządzeń wydobywczych bez ponoszenia dodatkowych kosztów takich jak klimatyzacja.

W przypadku tańszej energii elektrycznej, około 80% działalności miningowej koncentruje się w Chinach. To powoduje wątpliwości, czy koncentracja miningu w jednym kraju jest korzystna i zgodna z ideą decentralizacji BTC. Warto zwrócić uwagę również na to, że chiński rząd nie jest przychylnie nastawiony do kryptowalut.

Czytaj także: Kopanie kryptowalut się (nie) opłaca? Minimalny kurs bitcoina, aby osiągnąć zysk

Opłacalność kopania kryptowalut to temat rzeka, często przewijający się w dyskusjach entuzjastów walut cyfrowych. Wiadomym jest, że sama rentowność wydobycia jest wartością wysoce względną, zależną m.in. od ceny zakupu energii elektrycznej, rodzaju urządzeń wykorzystywanych do miningu, czy wreszcie.. Czytaj
Kopanie kryptowalut się (nie) opłaca? Minimalny kurs bitcoina, aby osiągnąć zysk

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Energia odnawialna może pochodzić z takich naturalnych źródeł, jak słońce, wiatr, rzeki, pływy i fale morskie oraz energia geotermalna.

Portal Ethereumworldnews poinformował o start-upie z Austrii – HydroMiner GmbH, który rozwiązał problem zużycia energii przez kopanie BTC, wykorzystując w tym celu energię z elektrowni wodnych w tym kraju. Start-up ten prowadzi już działalność wydobywczą w dwóch nieużywanych elektrowniach wodnych w Austrii, które zostały odpowiednio dostosowane do zasilania operacji miningowych. Klimatyzacja jest zapewniana przez wykorzystanie zimnych prądów alpejskich w tym regionie.

Nadine Damblon – współzałożycielka i CEO HydroMiner podsumowała nowe przedsięwzięcie następującymi słowami: „Kopiemy tylko przy pomocy energii odnawialnej. Nastąpi większa adaptacja technologii blockchain, jeśli problem może być rozwiązany w ten sposób. Używamy odnawialnych źródeł energii, co jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też opłacalne.”

Jak podsumowuje portal Ethereumworldnews, odnawialne źródła energii (OZE) takie jak energia słoneczna czy wodna, nigdy się nie wyczerpią, a zwrot w tym kierunku może być kluczowy w zredukowaniu wpływu działalności związanej z kopaniem BTC na środowisko. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, można rozwiązać problem będący „piętą achillesową” Bitcoina – to, że wymaga on dużych nakładów energii. Nowe rozwiązania dają szansę na to, że mining stanie się bardziej ekologiczny.

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk